1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
3 years ago
6

Using the quadratic formula, what is the solution to 2x^2-5x-6=0 ?

Mathematics
1 answer:
Alex17521 [72]3 years ago
4 0
\bf \textit{quadratic formula}\\

\begin{array}{lcclll}
2x^2&-5x&-6&=0\\
\uparrow &\uparrow &\uparrow \\
a&b&c
\end{array}
\qquad \qquad 
x= \cfrac{ - {{ b}} \pm \sqrt { {{ b}}^2 -4{{ a}}{{ c}}}}{2{{ a}}}\\\\
-----------------------------\\\\
x=\cfrac{-(-5)\pm\sqrt{(-5)^2-4(2)(-6)}}{2(2)}\implies x=\cfrac{5\pm\sqrt{25+48}}{4}
\\\\\\
x=\cfrac{5\pm\sqrt{73}}{4}\implies x=
\begin{cases}
\cfrac{5+\sqrt{73}}{4}\\\\
\cfrac{5-\sqrt{73}}{4}
\end{cases}
You might be interested in
As the number of pages in a photo book increases, the price of the book also increases. There is an additional shipping charge o
BartSMP [9]

Let the maximum number of pages Jennifer can have be = x

Amount Jennifer has (P) = $62.10

Given equation is :

P = (20+0.5x)+0.15(20+0.5x)

Price is given = 62.10 , so equation is :

62.10=(20+0.5x)+0.15(20+0.5x)

62.10=20+0.5x+3+0.075x

62.10=23+0.575x

0.575x=39.10

x=68

Hence, Jennifer can have a maximum of 68 pages in her book.

5 0
3 years ago
PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!
horsena [70]
Ur giving 5 .........
4 0
3 years ago
4. If Sean has about 130 pieces of candy, what
Lerok [7]

Answer:

EXPLAIN

Step-by-step explanation:EXPLAIN

EXAMPLE

6 0
3 years ago
10-kg bag of cherries for $8<br><br> ___ per kg
Sophie [7]
$8.00/10 kg equals $0.80/kg
7 0
3 years ago
Ving Advanced Linear Equations: Practice
Nastasia [14]

Answer:

In the first week, Micah bought 11 gallons of gas.

In the second week, Micah bought 8 gallons of gas.

Step-by-step explanation:

Given:

First week

x gallons of gas at $2.39 per gallon

x gallons = $2.39x

Second week

3 fewer gallons of gas than the first week at $2.49 per gallon

x - 3 gallons = $2.49(x-3)

Total spent = $46.21

$2.39x + $2.49(x-3) = $46.21

2.39x + 2.49x - 7.47 = 46.21

4.88x - 7.47 = 46.21

Add 7.47 to both sides

4.88x - 7.47 + 7.47 = 46.21 + 7.47

4.88x = 53.68

Divide both sides by 4.88

x = 53.68/4.88

= 11

x = 11

First week = x = 11 gallons

Second week

= x - 3

= 11-3

= 8 gallons

Therefore,

In the first week, Micah bought 11 gallons of gas.

In the second week, Micah bought 8 gallons of gas.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Jason mixed 8 ml of a salt solution with 11ml of a 47% salt solution,to make a 43% salt solution. Find the percent salt concentr
    15·1 answer
  • A bakery uses 3/4 cups of oats to make a 2 4/7 pounds of oatmeal cookies.how many cups of oats are required per pound of cookies
    14·1 answer
  • An art store buys a painting for $210 and then sells it and makes a profit of 70%.
    15·2 answers
  • PLEASE HELP!! 50Points!! Im confused!!
    9·2 answers
  • -2/3(3x-9) = 15 please help
    12·1 answer
  • Identify the figure
    11·1 answer
  • HELP PLEASE FIND X AND SHOW YOUR WORK
    14·1 answer
  • 0.051 in scientific notation
    11·2 answers
  • 3√7 please help I dont understand
    7·1 answer
  • Find the value of the question mark.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!