1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
3 years ago
8

I

Mathematics
2 answers:
faust18 [17]3 years ago
8 0

Answer: 66 pi

Step-by-step explanation:

likoan [24]3 years ago
4 0

24 pie and now they want me to explain but I don’t want to

You might be interested in
-3x^2 plus 24x = 27 <br> complete the square
Rudik [331]

You can divide the whole expression by -3:

-3x^2+24x=27 \iff x^2-8x = -9

Recalling that

(x-a)^2=x^2-2ax+a^2

Let's compare the middle term:

-8x = -2ax \iff a=4

So, we want to complete

(x-4)^2 = x^2-8x+16

Which differs from x^2-8x by 16. So, if we add 16 to both sides, we have

x^2-8x=-9 \iff x^2-8x+16=7 \iff (x-4)^2=7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the gradient of the graph shown​
gavmur [86]

Answer:

Use the formula change in y divided by change in x to get your answer

8 0
2 years ago
The burges are moving across the country .Mr burges leaves 3 hours before mrs.burges. If he averages 50 mph and she averages 70
kirill [66]

10.5 hours

let t be time then distance travelled by both is

Mr Burges ⇔ d = 50t ( distance = speed × time )

Mrs Burges ⇒ d = 70(t - 3)

At the point of overtaking both will have travelled the same distance

equating their distance and solving for t

70(t - 3) = 50t

70t - 210 = 50t ( subtract 50t from both sides )

20t - 210 = 0 ( add 210 to both sides )

20t = 210 ( divide both sides by 20 )

t = 10.5 hours


4 0
3 years ago
Please my brother needs help fast for his work
Anastasy [175]

Answer:

Here is what I found:

Step-by-step explanation:

Please mark brainliest :) I hope it helps him!

4 0
3 years ago
What is the ratio of x to y 14x = 25y
IgorLugansk [536]
14:25
x:y

i hope this helpss
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • Help me please! problem is attached
    13·2 answers
  • Solve the following equation by identifying all of its roots including all real and complex numbers. In your final answer, inclu
    13·1 answer
  • According to an IRS study, it takes a mean of 330 minutes for taxpayers to prepare, copy, and electronically file a 1040 tax for
    10·1 answer
  • Marshall compared his 8 most recent cell phone bills. They were $102, $97 $98 $102 $98 $104 $95 and 102 what was the mode cost
    8·1 answer
  • Pls help taking im taking
    8·1 answer
  • Please i need help with it <br> 3(x−2)+5x=26
    6·2 answers
  • Which is an equivalent scale factor of Mr. Barrow's height to the height of the power pole?
    13·1 answer
  • Given m||n, find the value of (x+12) 4x-7)°
    6·1 answer
  • URGENT! I need an answer by today!
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!