1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balu736 [363]
4 years ago
15

Suppose the total cost for n tickets is $36 what's is the total cost of one more ticket is purchased

Mathematics
1 answer:
arsen [322]4 years ago
7 0
$36/n because since there are n amount of tickets, you should divide $36 by n. I feel like you won't get me. For instance, let's say n is 6 tickets. So if 6 tickets are for $36, you should divide $36 by 6 tickets to find the unit rate. Hope this helps.
You might be interested in
Plz help!!!!!!!!!!!!!!
GarryVolchara [31]

Answer:   x < 2

<u>Step-by-step explanation:</u>

2x + 1 < 5

Subtract 1 from both sides:

2x < 4

Divide both sides by 2:

x < 2     <em>(x is less than 2)</em>

Graph:    ←-------o -2

Interval Notation: (-∞, -2)

5 0
3 years ago
Today i will walk 3 miles per hour to school, which is 1.5 miles away how many hours would this trip take
GaryK [48]

Answer: 30 minutes so 1/2 hour

Step-by-step explanation:

Because 3 miles = 1 hour

1.5 times 2 = 3

divide 2 on both sides

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Figure b is a scaled copy of figure a. help?
Natalka [10]
The scale factor is 4 because if you multiply 4 to all the number on figure A it will equal to figure Bs numbers(sorry if it doesn’t makes sense)
4 0
3 years ago
Jackie invests $25,000, part at 5.5% annual interest and the balance at 8.3% annual interest. how much is invested at each rate
Verizon [17]
I am soo sorry i have eno idea
look it up
7 0
4 years ago
Find the median of the following numbers. 15, 28, 44, 42, 32, 48
Kamila [148]

Answer:37

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need an answer:) pls help me!!
    13·2 answers
  • The two-way table shows the number of students in a school who have bikes and/or skateboards at home:
    9·1 answer
  • A and b are subsets of u such that a = {multiples of 3}, b = {factors of 24}. u = {x|x is an integer, 2 &lt; x &lt; 10} list the
    14·1 answer
  • Kim paid 3/7 of a bill, Sherri paid 35% of the bill, and Judy paid the rest.
    8·2 answers
  • Goran's company makes solid balls out of scrap metal for various industrial uses. For one project, he must make aluminum balls t
    13·1 answer
  • HELP PLEASE WITH PART A AND B!!!!!
    6·1 answer
  • A lawn sprinkler spins in a circle. The sprinkler covers a radius of 12 feet. Which choice is the closest to the area of lawn th
    7·1 answer
  • Plssssss help me plssss
    6·1 answer
  • I need this problem solve quick
    14·1 answer
  • a local newspaper assigns a rating between 1 and 10 to every book and movie it reviews. Victor gathered data about five titles w
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!