1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leokris [45]
3 years ago
8

Flora has $50 to spend on clothes. She wants to buy a pair of jeans for $20 and spend the rest on t-shirts. Each t-shirt costs $

6. Which inequality represents the number of t-shirts she can purchase?
Mathematics
1 answer:
frosja888 [35]3 years ago
5 0

50 ≥ 20 + 6x

She can spend less than 50 or 50 dollars exactly. 20 represents the amount for the jeans. The x represents the t-shirts. 6 represents cost per t-shirt.

You might be interested in
10
Zina [86]

Answer:

on edge

Step-by-step explanation:

The tree increased in height each month until the time period between month 9 and month 11

5 0
3 years ago
Write the equation of a circle with center (7.0) with radius 3.
harina [27]

Answer:

2.3

Step-by-step explanation:

so the 7.0 gets dived by the 3 because the radius is half of the circle.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPP look at the figure.<br> What is the slope of the graph?
m_a_m_a [10]

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

becuses look at where the slope intersecs the y axis. Its -5

EZ

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The bases of a trapezoid are 24 feet and 16 feet. The height of the trapezoid is 12 feet. What is the area of the trapezoid?
stepan [7]
The formula to use is A=(b1+b2)h if one base is 24 and the other one is 16 which equals to 40 when you add then you still have H which is 12 so you could either divide 12 by two to get half or multiply by 12 and then divide it
40•12=480
480 divided by 2= 240
Your final answer should be 240ft
4 0
2 years ago
The following set is bimodal. PLZ ANSWER ASAP
polet [3.4K]
Im srry but in my calculations thinking this following statement might be true thats what i say so my answer is(true)
.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for x help don't know how to do this
    11·1 answer
  • Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
    12·2 answers
  • 15(2-x)=13(3-x) pls help
    15·2 answers
  • nicole is taking a train yo Washington DC.The train travels 234 miles in 4 1/2 hours.Express this relationship as a unit rate
    10·1 answer
  • Choose the correct symbol from the drop-down list to compare the rational number
    14·2 answers
  • Find the value of x and each arc measure
    9·1 answer
  • Write an inequality for the graph.<br><br><br><br>A.x ≥ 3<br><br><br>B.x &gt; 3<br><br><br>C.x ≤ 3
    8·1 answer
  • A what is a positive whole number greater than 1 that has only one and itself as factors?
    5·1 answer
  • suppose your salary in 2013is $ 60,000 .Assuming an annual inflation rate is 6 % ,whats do you need to earn in 2021 in ordertoha
    9·1 answer
  • HELP PLEASE I NEED THE EQUATION
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!