1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
3 years ago
5

Which is part of the hydrosphere

Mathematics
2 answers:
xxMikexx [17]3 years ago
7 0

The hydrosphere includes water that is on the surface of the planet, underground, and in the air. A planet's hydrosphere can be liquid, vapor, or ice. On Earth, liquid water exists on the surface in the form of oceans, lakes and rivers. It also exists below ground as groundwater, in wells and aquifers.

Andre45 [30]3 years ago
3 0

The answer is streams

You might be interested in
Which integer did he write?
cluponka [151]
-3 is the integer Phillip wrote
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
In triangle KLM, if K is congruent to L, KL = 9x - 40, LM = 7x - 37, & KM = 3x + 23, find x & the measure of each angle.
timurjin [86]
This is hard to solve when we don't know the visual graph this question is trying to refer from
6 0
3 years ago
Pls!! Which sum or difference is modeled by the algebra tiles?
nasty-shy [4]

Answer: your answer is C

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Madison to read a book that is 260 page and her mom said she can take a break and she is 30% finish how far does she need to rea
aliya0001 [1]
30% is 3/10. 260 times 3/10 is 780/10, or 78. She read 78 pages. 260 - 78 is 182 pages left.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a 10 m2 ecosystem, there are 20 raccoons. The population density of raccoons is _____.
katrin2010 [14]
To find the density of racon all you have to do is to divide number of racoons with surface area because as name says you need to get x number of racoons per m^2

its own name tells you what you need to divide with what.

answer is:
20/10 = 2 raccoons per m^2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 9. Darcy is buying apples and oranges for a large fruit basket to give away as a door prize at a charity event. Apples cost $0.2
    13·1 answer
  • If you take 3 by 2 what do you get
    10·1 answer
  • Joey can put together 4 budgets in 2 minutes. What is the unit rate for one burger?
    11·2 answers
  • A rectangle has a height of 3 and a width of 2x^2+3x-5 express the area of the rectangle
    6·1 answer
  • HELP ME I WILL LOVE U
    8·2 answers
  • Please Answer! - Image attached<br><br> Write the inequality shown by the graph below.
    5·1 answer
  • Pleaseeee answer correctly !!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • Please help me pleaseeee
    11·2 answers
  • How many solutions does the system have?
    14·1 answer
  • Help this person please please please<br> https://brainly.com/question/21440589
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!