1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dybincka [34]
3 years ago
9

4x = 8x − 1 x = three fourths x = 1 x = 3 x = 6

Mathematics
2 answers:
makvit [3.9K]3 years ago
5 0
Isolate the variable by subtracting 8x from both sides to get -4x = -1. multiply both sides by -1 to get 4x = 1. divide both sides by 4 to get x = 1/4.
Zielflug [23.3K]3 years ago
5 0

Answer:

x = 3

Step-by-step explanation:

Took the test

You might be interested in
What is the place of the 9 in the number 5,948,003
tino4ka555 [31]
The 9 is in the one hundred thousand's place
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The formula for the nth term of an arithmetic sequence can be found using the formu
Tresset [83]

It can be found by using the formula,

 an = a+(n-1)d

7 0
4 years ago
A dress that is normally costs 69.50 is on sale for 45% off. What is the sale price of the dress
vekshin1
$69.5 minus 45% is $38.23
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
1 BRAINLIEST and 10 points!
erastovalidia [21]

Answer:

≈40.25 Feet

Step-by-step explanation:

The diagnal length of the orchard is the hypotenuse of the triangal with side lengths of 36 and 18.

Therefore, to calculate that, set the hypotenuse as x.

36²+18²=x²

√1620≈ 40.25yards

If I'm wrong I'm so sorry!  I'm wrong sorry

If I'm right Thank you

(lost)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angela had $22.70 to spend on groceries. After buying 8 pineapples, she had $3.50 left. If each pineapple was the same price, wh
sesenic [268]

Answer:

$2.40

Step-by-step explanation:

First, you would do 22.70 minus 3.50, to get 19.20.

Then, you would divide 19.20 by 8, to get 2.4.

So, if each pineapple was the same price, each pineapple would be $2.40.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the unit rate for 50 miles on 2 1/2 gallons
    14·2 answers
  • Your monthly living expenses are $585.00. Your monthly fixed expenses are $1078.00. Your annual fixed expenses are $2700.00. Cal
    12·1 answer
  • What will the range values be for the function f(g) = 3g - 5 for the domain {-1.5, 2, 4}?
    7·1 answer
  • Jane broke 2 slippers Larry broke 19 glasses reduce the ratios in lowest terms
    15·1 answer
  • Select one of the factors of 4x^2 + 5x − 6
    5·2 answers
  • The speed limit in a particular neighborhood is 35 miles per hour. Which inequality BEST represents the speed s a person can dri
    13·1 answer
  • Two sons shared ₦14,000 in the ratio of 4 ratio 3 what are their respective shares<br>​
    6·1 answer
  • ABCD is a rhombus. Find AB. Enter your answer as a fraction in simplest form.
    10·1 answer
  • An escalator 152 feet in length rises to a platform and makes a 31° angle with the ground. Find the height of the
    13·1 answer
  • Nadine had 20 minutes to do a three-problem quiz. She spent 10 7/10 minutes on question A and 6 2/5 minutes on question B. How m
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!