Answer:
45°
Step-by-step explanation:
a triangle is 180° and we can see that it is a right angled triangle. so we just subtract 90 from the 180 then divide that 90 by 2 to get 45°
All you need to do is divide $14 by 25 to find the unit price !
Or in other words, dvide the total price by the total amount of units
14 / 25 = 0.56
This means it is about $0.56 per unit!
Hope I helped! Message me if you have any questions or concerns.
Answer:
3 3/5 gallons per hour
Step-by-step explanation:
3/5 times 6 equals 18/5
18/5=3 3/5
The solution to (21x) - (-16 + 7x) is 14x + 16
<h3><u>Solution:</u></h3>
Given that (21x) - (-16 + 7x)
We have to evaluate the given expression
Let's look at the given expression
(21x) - (-16 + 7x)
Multiply the terms within second bracket with minus sign
<em><u>There are two simple rules to remember:</u></em>
- When you multiply a negative number by a positive number then the product is always negative.
- When you multiply two negative numbers or two positive numbers then the product is always positive
⇒ (21x) + 16 - 7x
Removing the parenthesis
⇒ 21x + 16 - 7x
Combining the like terms,
⇒ 14x + 16
Thus the solution is 14x + 16