1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
3 years ago
6

The sum of the square of a positive number and the square of 3 more than the number is 89. What is the​ number?

Mathematics
1 answer:
Bumek [7]3 years ago
4 0

Answer:

\sqrt{x} +3x=89

Step-by-step explanation:

<em>                                                   not available</em>

You might be interested in
PLEASSSSSSSSSEEEEEEEEEEEE<br> IS NOT A SCAMMM"<br> I JUST <br> NEED<br> HELP
emmainna [20.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write a multiplication expression
Andreas93 [3]

Answer:

The Tempature dropped 18 degrees Fahrenheit is 6 hours

7 0
3 years ago
First choose which of the following statements are correct. If there is more than one reason why the system is not in echelon fo
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

D. The system is in echelon form.

Step-by-step explanation:

Check attachment

3 0
4 years ago
Find the third side of a right triangle if the hypotenuse is 14 km and one side is 9 km
Galina-37 [17]
14^2 - 9^2 = a^2
Easy enough
14^2 = 196
9^2 = 81
196 - 81 = 115
The square root of 115 = 10.72


The third side is 10.72km
3 0
3 years ago
Whats the definition of the a square root ?
Andreyy89
Its like abundance (quantity ) of which is called amplitude (quantity) of the particular square

Good Day / Night

☺
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an inequality for each situation <br> There are at least 24 pictures on the roll of film.
    14·2 answers
  • If DM = 45, what is the value of r?<br> r+ 3<br> 4r - 28
    5·1 answer
  • Assume markup is based on selling price. Solve for the selling price
    10·2 answers
  • Write the product using exponents. very easy pls give me correct answer &lt;3:(
    11·1 answer
  • a pencil cells at 18 Ghana cedis in an eraser class at 12 Ghana cedis how much will you pay if you buy three pencils and for era
    12·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • What is 19 dived by 2/5 <br> A 3 4/5 <br> B 7 3/5 <br> c 4 7 1/2 <br> d 95
    13·2 answers
  • I NEED HELP ASAP. (WORTH 50 POINTS)
    6·2 answers
  • URGENT I WILL MARK BRAINLIEST <br>Pick the right answers
    13·1 answer
  • Find the roots of each equation. 6v^2+24=0<br><br> PLEASE HELP I NEED THIS TO MOVE UP A GRADE
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!