1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vova2212 [387]
3 years ago
10

Two student share 3 granola bars equally. How many granola bars does eachstudent get?

Mathematics
2 answers:
Murrr4er [49]3 years ago
7 0
1 and they split the other in half 
RSB [31]3 years ago
5 0
One and a half just like 1.50 plus 1.50 is equal to three
You might be interested in
Plz help out with this!!!!
liberstina [14]
1. 6 times 6 = 36 cm
2. 9 times 11 = 99 yd

3. 1/2(13)(8+3)
6.5(11)
71.5 ft

4. 12 times 4 = 48 m
5. 5 times 3 = 15 in
6. 8 times 4 = 32 mm

7. 1/2(8)(10+2)
4(12)
48 yd

8. 4 times 4 = 16 cm
9. 12 times 15 = 180 in
4 0
3 years ago
Clara writes the following proof for the theorem: If the diagonals of a quadrilateral bisect each other, the quadrilateral is a
zheka24 [161]

Answer:

  CPCTC

Step-by-step explanation:

Statements 3 and 4 show the top and bottom triangles are congruent, and the left and right triangles are congruent. Statement 5 is making use of these facts to claim that the alternate interior angles are congruent. This claim is valid because ...

  Corresponding Parts of Congruent Triangles are Congruent (CPCTC)

7 0
3 years ago
Solve the system of linear equations by graphing.
Inga [223]

Answer:

The solution is shown in the graph.

x= 2.3

y= 4.3

3 0
3 years ago
Is the answer yes or no tell me please ?
diamong [38]

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on c please bad!
Mama L [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

The submarine is underwater for 6 seconds. The submarine hits the water after 1 second and comes back up at the 7th second.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • if the whole bar is 3 units long, what is the length of the shaded bar? write a miltiplication equation for the diagram,and then
    10·2 answers
  • What will be the unit digit of the cube of a number ending with 4 ?
    13·1 answer
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • Sam recorded the number of points she scored on each weekly test out of the number of points possible for the test. In which two
    15·1 answer
  • What is the length of a radius of the circle represented by the equation
    14·1 answer
  • Assuming a 2.5% discount will apply , what is the net price of an invoice for $1,275.55 ?a) $1,136.66 b) $1,243.66 c)$1,250.00 d
    15·2 answers
  • A function is a relationship between two quantities, called the ___ and the ___?
    12·1 answer
  • Solve y + ^2∕7 < ^1∕3.:
    13·1 answer
  • What is the sale price of a bottle of olive oil originally priced at $6?
    8·1 answer
  • The function y=kx is given in the table. Find the coefficient k and fill in the table.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!