1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marishachu [46]
4 years ago
8

Which equation is a related equation? x + 15 =24

Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]4 years ago
7 0

Your answer would be A hope this helps!

You might be interested in
-2x-+5x-9<br> 3x-13<br> simplify the expression
tresset_1 [31]

Answer:

(-2x)-5x-9 = (-7x)-9

3x - 13 = 3x - 13 (you cannot simplify more)

Your question was wery wierd but i tried to answer best I could.

And also I dont know what you mean about "-+5"

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csf%2023%289x%2B6%29%3D6x%2B4" id="TexFormula1" title="\sf 23(9x+6)=6x+4" alt="\sf 23(9x+6)=
ozzi

The value of x from the given expression is; x= -2/3

<h3>Solving one-variable equations</h3>

The given expression is;

  • 23(9x+6) = 6x + 4.

Hence, when we expand the equation; we have;

  • 207x + 138 = 6x +4

  • 207x - 6x = 4 - 138

  • 201x = -134

  • x = -134/201

  • x = -2/3

Read more on one-variable equations;

brainly.com/question/21528555

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. Use the figure below to answer the questions.<br><br> (a) Solve for x.
Dmitry [639]

Let's see what to do buddy...

_________________________________

The sum of the angles of each n-sided figure is found in the following equation :

(n - 2) \times 180

The question's figure is 5-sindes figure

so the sum the angles equal :

(5 - 2) \times 180 = 3 \times 180 = 540 \\

So we have :

90 + 107 + 144 + 138 + x = 54 0 \\

479 + x = 540

Subtract the sides of the equation minus 479

x = 540 - 479

x = 61

And we're done.

Thanks for watching buddy good luck.

♥️♥️♥️♥️♥️

5 0
3 years ago
Write 1.4 over 7 in simplest form
Nana76 [90]
2/10 because 0.7/7 is equal to one tenth, so 1.4/7 is equal to 2/10
7 0
3 years ago
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I have a test next week and I don't know or understand how to do this question. Can someone explain or show me how to find the a
    9·1 answer
  • Consider two people where one person is 25​% taller than the other but proportioned in exactly the same way.​ (That is, the tall
    5·1 answer
  • What do you put as an answer if two numbers have no GCF? 1 or 0
    8·1 answer
  • If the area of a circle is 43 cm2, how much is the radius?
    5·1 answer
  • 2 - ( - 8 ) + ( - 3 ) =
    5·1 answer
  • How do you solve chords and arcs in geometry?
    7·1 answer
  • Helppppp pleasseeeee
    10·1 answer
  • Which expression is equivalent to the given expression? -2x +8x -9 +4x +7x2 +2 A. B. C. D.
    15·1 answer
  • What is volume and how is it measured?<br>​
    6·1 answer
  • Please help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!