1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ray Of Light [21]
3 years ago
11

What is the unit rate of $5.40 for 24 cans

Mathematics
2 answers:
nydimaria [60]3 years ago
8 0

Divide $5.40 with 24

5.40/24 = 0.225/1

Each can costs ~22.5¢

~

postnew [5]3 years ago
3 0
One can is about $0.23
You might be interested in
State the coordinates of this point​
arsen [322]

Answer:

The coordinates are (-8,7).

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
2/3 + 1/5x = 5/6 what is x
tamaranim1 [39]

Answer:

x = 5/6

Step-by-step explanation:

Solve for  x  by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A submarine starts at 0 units and has groups of 3 floats and groups of 4 anchors attached.
Novosadov [1.4K]

Answer:

isn't -8, right?

Step-by-step explanation:

im not really good at math.

3 0
2 years ago
The blades of a windmill turn on an axis that is 35 feet above the ground. The blades are 10 feet long and complete two rotation
7nadin3 [17]
<span>It could be C. If the blade spends twice in a minute, it would be 30 seconds. 30=2pi/B=pi/15. </span>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tangerine trees yield 50 pounds of fruit per acre and grapefruit trees yield 75 pounds of fruit per acre. John's orchard produce
Ipatiy [6.2K]
No, it is not possible
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hey guys cannu please help asap i will do anythying
    6·2 answers
  • Original price $29.99, markdown is 33 1/3%
    12·1 answer
  • Which order of function composition would benefit Blake the most? Justify your answer. (-100 *0.9) (x) = -100 * 0.9x = -90x
    10·1 answer
  • Which of the following equals 0.000001? <br> 1 x 10-5 <br> 1 x 10-6 <br> 1 x 10-7 <br> 1 x 10-8
    12·2 answers
  • Subtract. Express your answer in simplest form. 5/8−1/6 =
    6·1 answer
  • 1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana'
    6·1 answer
  • Simplify the expression <br>-6u - 9u + -9 + 5 + -9u​
    6·2 answers
  • In triangle ABC, what is the value of x?
    7·2 answers
  • How do I work it out ?
    11·1 answer
  • What is the diameter of a sphere with a volume of 18174 ft 3 , 18174 ft 3 , to the nearest tenth of a foot?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!