1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
g100num [7]
3 years ago
8

The integer -3 would BEST represent which of these events?

Mathematics
2 answers:
nevsk [136]3 years ago
6 0
Lll only because one and two you add on two hours. However for three you use (and therefore lost) 3 gallons
natulia [17]3 years ago
3 0
III only is the answer I believe.
You might be interested in
if Roman Reigns was born 759 days after Jey Uso, with no leap year between the two birthdays. If Jey Uso was born on a Wednesday
sweet-ann [11.9K]

If Jey Uso was  born on a Wednesday, the day of the week that  Roman Reigns was born is Thursday.

<h3>What day of the week was  Roman Reigns born?</h3>

There are 365 days in a year when there is no leap year.

Now determine the number of years that make up 759 days: 759 / 365 = 2 years + 29 days

Now determine how many weeks are in 29 days : 29 / 7 = 4 weeks and 1 day

Thus,  Roman Reigns was born on Thursday.

To learn more about division, please check: brainly.com/question/194007

#SPJ1

4 0
2 years ago
Which set of ordered pairs represents a function?
Lemur [1.5K]
It would be D, because to be a function, a set of ordered pairs cannot have the same x value. The y value can be the same though.
(5,6), (8,6), (9,6) 
As you can see, all of the x values are different, so it is a function.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jim was thinking of a number. Jim adds 20 to it, then doubles it and gets an answer of 99.2. What was the original number?
azamat

Alright, lets get started.

Jim was thinking of a number.

Suppose the number Jim was thinking, is x.

Jim adds 20 to it means number will be = x+20

And Jim doubles it, means 2*(x+20)

Jim gets 99.2 and as per us, he gets 2*(x+20)

So, making them equal

2(x+20)=99.2

2x+40=99.2

Subtracting 40 in both sides

2x+40-40=99.2-40

2x=59.2

x=29.6

It means the original number is 29.6.   :   Answer

Hope it will help :)



6 0
3 years ago
What is an equation of the line that passes through the points (8,0) and (3,-5)?
slava [35]
Recall that the general equation for a line is y=mx+b where m is the slope and b is the y-intercept.
First, let's find the slope by finding
(y2-y1)/(x2-x1):
(-8-0)/(-5-3)
-8/-8
1

Now we know the equation is y=1x+b, or y=x+b.
By plugging in one of the two points we know is on the line, we can solve for b.
0=3+b
b=-3

So the equation is:
y=x-3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y = 6x + 11<br> 2х - Зу = 7
irakobra [83]

9514 1404 393

Answer:

  (x, y) = (-2.5, -4)

Step-by-step explanation:

Since you are given an expression for y, it is convenient to substitute that into the second equation.

  2x -3(6x +11) = 7

  2x -18x -33 = 7

  -16x = 40 . . . . . . add 33

  x = -40/16 = -2.5

Using the equation for y, we find ...

  y = 6(-2.5) +11 = -15 +11 = -4

The solution is (x, y) = (-2.5, -4).

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph of the equation x^2+6x+y^2-16y=-9 is a circle. Choose True or False for each statement
    10·1 answer
  • Let f be a linear function such that f(1) = 5 and f(3) = 9. Find an equation for f(x).
    15·1 answer
  • Which of the trinomials below has 3x^2the GCF of its terms?
    5·1 answer
  • 62%
    7·1 answer
  • What is the sum of 1 7/10 and 3 3/5? Use the fraction strips to help.
    9·2 answers
  • Someone know how to do this Im very confusing about how to do it
    10·1 answer
  • 6th grade math help me please :(
    6·1 answer
  • deja bought a bag of mixed nuts the bag has 1/3 pounds of nuts she and her three friends split the nuts equal how much did each
    6·1 answer
  • Um vendedor recebe mensalmente um salário composto de duas partes: uma parte fixa, no valor de $ 1.000,00 e uma parte variável q
    5·1 answer
  • A shopper bought a 25-pound bag of<br> potatoes for $30.25. What is the unit price<br> per pound?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!