1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
3 years ago
11

Alicia works out 7.5+4.8 in her head

Mathematics
1 answer:
Usimov [2.4K]3 years ago
8 0

Answer:

12.3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A deal is a deal, so here is a good one, let's see who gets it right I had $5.00. My mom gives me $10.00, My dad gave me $30.00.
dimulka [17.4K]

Answer:

$150

Step-by-step explanation:

I feel like this is a trick question

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
URGENT!: Which property justifies this statement? 
MariettaO [177]
The answer to that question is
C. transitive
6 0
3 years ago
Express the product of 2xsquared+6x-8 and x+3 in standard form
postnew [5]

Answer:

2x^3+12x^2+10x-24

Step-by-step explanation:

(2x^2+6x-8)(x+3)

2x^3+6x^2-8x+6x^2+18x-24

2x^3+6x^2+6x^2-8x+18x-24

2x^3+12x^2+10x-24

4 0
3 years ago
3.602 × 10 − 4 thx luvs
lorasvet [3.4K]

♡ The Question ♡

- 3.602 × 10 − 4

*୨୧ ┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈ ୨୧*

♡ The Answer ♡

- 32.02

*୨୧ ┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈ ୨୧*

♡ The Explanation/Step-By-Step ♡

- 3.602 x 10 - 4

Multiply the numbers: 3.602 x 10 = 36.02

= 36.02 - 4

Subtract the numbers: 36.02 - 4 = 32.02!

= 32.02

*୨୧ ┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈ ୨୧*

♡ Tips ♡

- No tips provided!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
four apples and one banana cost £1.40 seven apples and one banana cost £2.00 work out the cost of an apple and the cost of a ban
beks73 [17]

Answer:

  • apple: £0.20
  • banana: £0.60

Step-by-step explanation:

Let "a" and "b" represent the costs of one apple and one banana, respectively. Then the purchases can be written ...

  4a +b = 1.40

  7a +b = 2.00

Subtracting the first equation from the second gives ...

  (7a +b) -(4a +b) = (2.00) -(1.40)

  3a = 0.60 . . . . simplify

  a = 0.20 . . . . . .divide by 3

Using this in the first equation, we have ...

  4(0.20) +b = 1.40

  b = 0.60 . . . . . subtract 0.80

The cost of an apple is £0.20; the cost of a banana is £0.60.

8 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate and rate if 72 ounces in 6 steaks
    12·2 answers
  • Which expression is equivalent to 64y^18-1000z^6?
    13·1 answer
  • Estimate by rounding each number to the nearest hundredth and then subtract 360.727 - 89.852
    5·1 answer
  • The seventh-grade class is building target areas for a PE activity. The bases for the game will be in a circular shape. The diam
    15·2 answers
  • Your mom's new car gets 32 miles per gallon and gasoline costs $1.99 per gallon. You are going to see Uncle buck for Christmas,
    9·1 answer
  • Expand and Simplify<br> 3(p+5)-3(p+2)
    10·1 answer
  • Question #6 please? The are and the perimeter
    5·1 answer
  • Plz I need help!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • On Saturday, Luke drove 5x − 4 miles. On Sunday, he drove 3x − 3 miles. What is the difference in miles driven?
    6·1 answer
  • (-3+7i)(1-2i) can you help me with the answer to this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!