1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
3 years ago
5

Mohammed wrote down all the money coming in and out for the month. Select all the expenses

Mathematics
1 answer:
melamori03 [73]3 years ago
5 0
What are the answer choices
You might be interested in
Which will result in a difference of squares?
Cerrena [4.2K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cara evaluated the expression below.
s2008m [1.1K]

Answer:

Cara  multiplied only 4 and 7 together and did not multiply 4 and 13.

Step-by-step explanation:

Let us evaluate the given expression step by step,

\frac{4(7-13)}{3} +(-4)^{2} -2(6-2)\\

We can evaluate this expression in two ways; either by subtracting -13 from 7 and then multiply by 4 or by multiplying 4 to 7  and -13.

\frac{28-52}{3} +16-2(4)

\frac{-24}{3} +16-8

-8+16-8=-16+16=0

Now let us see where Cara made an error. We can see Cara just multiplied only 4 and 7 together and did not multiply 4 to 13.

Therefore, Cara made error in her first step.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Draw apicture to show how many hundreds there are in 1 thousand
Delicious77 [7]
So that answer is in this picture that I wrote on my white board, count all of the hundreds I drew on the board.

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Use the formula for the area of a rectangle, A = lw, where A represents the area, l represents the length, and w represents the
IgorLugansk [536]

Answer:

Area = length × breadths

5 0
3 years ago
What is equal to 14.1.
VLD [36.1K]
A lot of numbers, equations, etc equal 14.1. Be more specific in your questions. I’m sorry this doesn’t really help but just use this for future reference
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the area of the shape shown<br> below.
    15·1 answer
  • Movie tickets at a local theater cost $6 for adults and $2 for children under twelve. if 175 tickets were sold, with cash receip
    8·1 answer
  • For free points and a brainliest write an inequality that represents the description, and then solve. (Q5).Dave has $15 to spend
    12·2 answers
  • Find z0.755.
    15·2 answers
  • Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind
    6·2 answers
  • Percentage Practice- What percent of 24 is 42?
    12·1 answer
  • Sorry hii im dum so can someone explain this for me im so lost
    8·2 answers
  • Place the LETTER in the smallest set that contains that value
    5·1 answer
  • I need help please, anyone?!!!
    15·2 answers
  • Solve the system of equations.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!