1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nina [5.8K]
3 years ago
11

How many different triangles can be drawn with the angle measures 90 45 and 45

Mathematics
1 answer:
Yuri [45]3 years ago
7 0
Infinitely many, but they will all be proportional to each other
You might be interested in
Julio bought 4 pencils and 3 erasers for $0.37 and David paid $0.33 for 3 pencils and 4 erasers. What is the cost of one pencil?
grigory [225]

cost of pencil = x = 0.07

and cost of eraser = y = 0.03

Step-by-step explanation:

let cost of pencil = x

and cost of eraser = y

So, we have equations:

4x+3y=0.37\\3x+4y=0.33

Solving both equations to find value of x and y

Let:

4x+3y=0.37\,\,\,eq(1)\\3x+4y=0.33\,\,\,eq(2)

Multiply eq(1) with 4 and eq(2) with 3 and subtract

16x+12y=1.48\\9x+12y=0.99\\-\,\,\,-\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,-\\--------\\7x=0.49\\x=0.07

Putting value of x in equation 1:

4x+3y=0.37\\4(0.07)+3y=0.37\\0.28+3y=0.37\\3y=0.37-0.28\\3y=0.09\\y=0.03

So, x= 0.07 and  y = 0.03

cost of pencil = x = 0.07

and cost of eraser = y = 0.03

Keywords: System of equations

Learn more about system of equations at:

  • brainly.com/question/9045597
  • brainly.com/question/3739260
  • brainly.com/question/13168205

#learnwithBrainly

4 0
3 years ago
What is the equation of a line that passes through the points (0,2) and (4,10)? Write your answer in slope-intercept form.
Vika [28.1K]

Answer:

y = -3x + 5

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Divide (67 gallons 2 quarts)÷3
harkovskaia [24]
The answer is e none of the above
7 0
3 years ago
What bigger meter or yad
Ivenika [448]

Meter is 39.37 inches

Yard is 36 inches

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equation y = 16x describes the amount of money Louis earns, where x is the number of hours he
Digiron [165]

Answer:

A) $14 per hour

B) Luis earns two dollars per hour more than Carl

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • This cake was sliced diagonally.What shape will the cross-section make?
    15·2 answers
  • Answer to number one
    9·1 answer
  • 357/40 mixed number I can't figure it out
    5·1 answer
  • (x² + 4x – 22) + (x + 6)
    9·2 answers
  • Express each ratio as a fraction in simplest form. A. 2/29 B. 29/10 C. 20/29 D. 10/29
    10·2 answers
  • Pls help me solve this!
    6·1 answer
  • A man travels 20 km by car from Town P to Town Q at an average speed of x km/h. He finds that the time of the journey would be s
    9·1 answer
  • PLEASE HELP I NEED THIS TODAY!!​
    15·2 answers
  • 9. Solve for x in the parallelogram below.
    13·2 answers
  • The recipe for gelatin uses 2 cups of water with 4 packages of the gelatin mix. ? How many cups of water will be used with 12 pa
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!