Answer:
A
Step-by-step explanation:
Because the cost per pie is less.
Well... looking at proportions, we're being asked
Answer:
It's just a simultaneous equation
Step-by-step explanation:
Let a big bag of sugar = x
Let a small bag of flour = y
x+x+y = 12kg
2x+y = 12kg ... 1
x-y = 2kg ... 2
Add 1 and 2
2x+y = 12
+
<u> </u><u> </u><u>x</u><u> </u><u>-</u><u>y</u><u> </u><u>=</u><u> </u><u> </u><u>2</u>
3x = 14
x = 14/3 = <u>4.66</u>
Substitute value of x into 1
2(4.66)+y = 12
9.333 + y = 12
12 - 9.333= 12
y = <u>2</u><u>.</u><u>6</u><u>6</u>
Hope you understand it
And I hope my answer was of help to you.