1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prisoha [69]
3 years ago
9

Please complete the ratios below? : 44 = 2 : 11? : 14 = 5 : 2

Mathematics
1 answer:
Oksanka [162]3 years ago
6 0

For the first problem, you need to divide 44 by 11, and multiply that quotient by 2 to get 8:44.

The second problem has the same steps:

14/2 = 7, 7*5 = 35. 35:14

Hope this helps! Good luck!!

You might be interested in
Solve by substitution<br>y=-2x + 3 <br>y=2x-1​
krok68 [10]

Answer:

Answer is in the picture bro.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
How many times will 1/14 go into 6 7/10
FinnZ [79.3K]
Divide it. 6 7/10 divided by 1/14 is 93.8
6 0
3 years ago
Find the product (8x+2)(7x+4)
noname [10]

Answer:

It's in the doc below

Step-by-step explanation:

Hope it helps

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
An insect crawls 30 inches in 16.3 minutes. If
omeli [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Convert 6 hours to minutes so that 6 hours and 16. 3 minutes can be in the same units.

Since 1 hour = 60 minutes, then 6 hours = 6 x 60 minutes = 360 minutes

Since the insect has more minutes to crawl (360 minutes), then we expect more inches to be covered. Therefore, the ratio is 360 minutes to 16.3 minutes

= 360 minutes : 16.3 minutes

= 360 : 16.3  

Now express the ratio as fraction and relate it with 30 inches

= 360/16.3  x  30/1

= 10800/16.3

= 662 .576687 and this is approximately 650 inches

Answer  = 650 = (C)

3 0
2 years ago
Which statement is true about the polynomial 3x?y2 - 5xy2 - 3x²y2 + 2x2 after it has been fully simplified?
Sladkaya [172]
4 terms, degree of 2

The terms is the amount of “numbers” you have, which is 4
The degree is the highest power, which is x^2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If pq =23 and up=1/23 fund the value of u*q*v*p. Explain which properties you used.
    8·1 answer
  • One neckace cost $32.00 and another costs $28.00 sales tax is 8 %.find total cost including tax
    12·1 answer
  • Solve 3=5^(x+1) using change of base
    8·1 answer
  • 4squard root 93 rounded to the nearest. hundredth
    5·1 answer
  • Shelby is seven times as old as Bonnie. In 5 years the sum of Bonnie and Shelby's ages is 98 find Bonnie's present age.
    6·1 answer
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • Min and Jessica collected 60 plastic bottles. They divided the plastic bottles evenly between them and sold the bottles to a rec
    15·1 answer
  • Help meee pleasee !!!
    9·2 answers
  • Edwin Edwards and Karen Davis owned EEE, Inc., which owned three convenience stores, all of which sold gasoline. Reid Ellis deli
    14·1 answer
  • Write an equation for the exponential function represented in the graph below
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!