1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faust18 [17]
3 years ago
7

582 people used the public swimming pool. The daily prices are $1.50 for children and $2.00 for adults. The receipts for admissi

on totaled to $1004.00. How many children and adults swam at the public pool?
Mathematics
1 answer:
miss Akunina [59]3 years ago
8 0

Answer:320 children and 262 adults swam in the public pool

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of children that swam in the public pool.

Let y represent the number of adults that swam in the public pool.

582 people used the public swimming pool. This means that

x + y = 582

The daily prices are $1.50 for children and $2.00 for adults. The receipts for admission totaled to $1004.00. This means that

1.5x + 2y = 1004 - - - - - - - - - -1

Substituting x = 582 - y into equation 1, it becomes

1.5(582 - y) + 2y = 1004

873 - 1.5y + 2y = 1004

- 1.5y + 2y = 1004 - 873

0.5y = 131

y = 131/0.5 = 262

Substituting y = 262 into x = 582 - y, it becomes

x = 582 - 262 = 320

You might be interested in
A racecar travels 225 miles per hour. How far will it drive in 6 1/2 hours?
saul85 [17]

Answer:

1462.5

Step-by-step explanation

225 mph means of course 225 miles per hour

225 x 6 is 1350 and then you have to do 225/2 which is 112.5 to find what half of 225 is then you add 1350+112.5 to get 1462.5

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Devora explored a secret cave. 48\text{ m}48 m48, start text, space, m, end text from the entrance, she found an empty chest wit
siniylev [52]

Answer:

82°

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The computer store pays its employees $150 per day plus a commission of 15% of their sales. Teagan wants to make at least $450 t
Savatey [412]

The equation 0.15 x + 150 ≥ 450 will help Teagan determine how much he has to sell today ⇒ A

Step-by-step explanation:

The given is:

  • The computer store pays its employees $150 per day plus a commission of 15% of their sales
  • Teagan wants to make at least $450 today

We need to find which equation will help Teagan to determine how much he has to sell today

Assume that he has to sell by $x today

∵ The store pays $150 per day plus a commission of 15%

   of their sales

∵ Teagan's total sales = x

- Multiply 15% by x, then add the product by 150

∴ Teagan makes = 15% × x + 150

∵ 15% × x = \frac{15}{100} × x = 0.15 x

∴ Teagan makes = 0.15 x + 150

∵ Teagan wants to make at least $450 today

- At least means ≥

∴ Teagan makes ≥ 450

- Substitute Teagan makes by 0.15 x + 150

∴ 0.15 x + 150 ≥ 450

The equation 0.15 x + 150 ≥ 450 will help Teagan determine how much he has to sell today

Learn more:

You can learn more about the linear inequality in brainly.com/question/6703816

#LearnwithBrainly

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1+1? I know it is really advanced mathematics and can take quite a while to understand.
Hitman42 [59]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

so uh grab like 1 pen and another one...then place them together then count how many pens you have...1+1=2

so you now have 2 pens...

4 0
2 years ago
Can someone please help me with these two questions
Eva8 [605]
The # 1 the answer is A
      # 2                      C
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3. An apartment complex has 20 apartments. The number of bedrooms is represented in the box-and-whisker plot as shown.
    10·1 answer
  • Write the expression (a^8)2/3 in simplest form.
    6·1 answer
  • Choose a method 70*55
    5·1 answer
  • What is the slope-intercept form of the equation of the line that passes through the points (9,5) and (4,1)
    11·1 answer
  • Tyler ordered a pizza to eat while he watches a movie. Before the movie began, he ate 1/4 of the pizza. During the movie, he ate
    6·1 answer
  • HELP ASAP!!!!!
    13·2 answers
  • A rectangle room measures 13 feet by132 inches. Tonya said the area of the room is 1,716 square feet. Explain her mistake, then
    6·1 answer
  • Please help :((((((((((. Will give brainliest!
    8·1 answer
  • The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
    15·1 answer
  • 78 x 42 in area model and standard algorithm
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!