1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luda [366]
4 years ago
5

A 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?

Mathematics
1 answer:
BigorU [14]4 years ago
6 0

Answer:

0.81

Step-by-step explanation:

There are 8 pints = 1 gallon

8 times 2= 16/19.68=0.813

each pint is 0.81 cents

You might be interested in
Find the value of the expression a--b* for a = 2 and b= 1
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Given the expression a --b

Given that

a = 2

b = 1

Substitute into the expression

a--b

= 2 --1

= 2 - (-1)

= 2 + 1

= 3

Hence the required value is 3

7 0
3 years ago
Solve -3(-8b+7)=3(2b-1)
nekit [7.7K]

Answer: b=1

Step-by-step explanation:

Given the equation -3(-8b+7)=3(2b-1) you need to solve for the variable "b".

You need to apply Distributive property on both sides of the equation:

-3(-8b+7)=3(2b-1)\\\\24b-21=6b-3

Now you need to add 21 to both sides of the equation:

24b-21+21=6b-3+21\\\\24b=6b+18

Subtract 6b from both sides:

24b-6b=6b+18-6b\\\\18b=18

And finally, you can divide both sides of the equation by 18:

\frac{18b}{18}=\frac{18}{18}\\\\b=1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the value of x
PolarNik [594]

Answer:

Go to school

Step-by-step explanation:

Focuss in school

6 0
3 years ago
Question #2<br> What is the value of the expression<br> 35<br> ?<br> 23 – 1<br> A 5<br> B 7<br> C 12
algol13

Answer:

A. 5

Step-by-step explanation:

just use calculator tbh

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You put $550 into your account freshman year. The account was compounded continuously with an interest rate of 4.5%. How much mo
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

bight BBC cczgvxgbcztv

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Whats a word phrase for 2/3y 4
    6·2 answers
  • you can buy 1⁄4 pizza for 5 dollars, how much can you purchase for 8 dollars? Write your answer as a fraction.
    15·1 answer
  • Complete the table to find the measures in Emma's options.
    10·1 answer
  • A line has a slope of 5/6 and a y intercept of -3
    15·2 answers
  • Cora and Hannah measured how high their pet frogs could jump. Cora's jumped x inches,
    12·1 answer
  • 3. In the first month, Miranda worked 33.5 hours. Of the total amount she needs to save for the computer, what percent did she s
    12·1 answer
  • Find the common ratio of the geometric sequence 36, 6, 1, 16, ... . Write your answer as an integer or fraction in simplest form
    14·1 answer
  • Point G is rotated 90°. The coordinate of the pre-image point G was (7, –5), and its image G’ is at the coordinate (5, 7). What
    9·1 answer
  • X(x - 5) = -4<br><br> Solve the equation, using the quadratic formula.
    9·1 answer
  • lines L, R, and S are coplanar. Suppose L is perpendicular to R and R is perpendicular to S. Is L perpendicular to S? Explain.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!