A 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?
1 answer:
Answer:
0.81
Step-by-step explanation:
There are 8 pints = 1 gallon
8 times 2= 16/19.68=0.813
each pint is 0.81 cents
You might be interested in
Hey there !
Check the attachment.
Hope it helps you :)
Volume = (pi 3.14)(r^2)(h)
(3.14)(49)(18)
(153.86)(18)
2769.48
I think that it’s 17 not a good
Answer:
c
Step-by-step explanation: