1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luda [366]
3 years ago
5

A 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?

Mathematics
1 answer:
BigorU [14]3 years ago
6 0

Answer:

0.81

Step-by-step explanation:

There are 8 pints = 1 gallon

8 times 2= 16/19.68=0.813

each pint is 0.81 cents

You might be interested in
Plsssssssssssssssssssss help meeeeeee on thisssss????????????
balu736 [363]
11 3/4 hope it helps
8 0
2 years ago
If (tan^3 theta -1) / (tan theta - 1) - sec^2 theta +1 = 0, find cot theta.
stiv31 [10]
Hey there !

Check the attachment.
Hope it helps you :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A water tank in the shape of a right cylinder has a diameter of 14 feet and a height of 18 feet. What is the volume?
Doss [256]
Volume = (pi 3.14)(r^2)(h)

(3.14)(49)(18)

(153.86)(18)

2769.48
7 0
2 years ago
This is for today someone help me?!!!!!
PolarNik [594]
I think that it’s 17 not a good
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help on number 23 and explain please for brainiest answer !!
Leviafan [203]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tim went shopping and spent $31.79 at each 3 stores
    9·2 answers
  • Write any algebraic expression with at least two operations and the word phrase it represents
    5·1 answer
  • How to simplify 0.111111111 repeating as a fraction
    10·2 answers
  • (look at the image) can i get help with these 2 questions?
    10·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through (4, 2) and is parallel to 3x – 2y = –6?
    11·2 answers
  • QUICK NEED HELP PLEASE HELP A store sold 330 yards of fabric. It charged $11 a yard. What is the total cost of the fabric?
    11·2 answers
  • Solve the equation 3х2 – 48
    11·1 answer
  • The sugar company produced 6,236,854,265 sugar cubes last month. This month the company produced 7,771,635,486 sugar cubes. What
    14·2 answers
  • A hair care company had 400 people try a new shampoo. 3 people had a mild allergic reaction. What percent of the people had a mi
    12·1 answer
  • I NEED HELP!! Please
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!