1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
2 years ago
11

Which of these shows the result of using the first equation to substitute for Y in the second equation, then combining like term

s?

Mathematics
2 answers:
Setler [38]2 years ago
4 0

The answer for this question is A

FrozenT [24]2 years ago
4 0

Answer:

Option D

Step-by-step explanation:

Equations given in the question are y = 2x and 2x + 3y = 16

As per question we replace y = 2x in the second equation and combination the like terms.

2x + 3(2x) = 16

2x + 6x = 16

8x = 16

Option D will be the answer.

You might be interested in
Translate Q(3,-8) using (x,y)—>(x-6, y + 2)
valentinak56 [21]
Hope this helps bye bye
6 0
2 years ago
Multiply : 1 2/5 x 1/4
777dan777 [17]

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
When an organism is changed or altered from its parent or original form.
Umnica [9.8K]

Answer:

c. Mutation

Step-by-step explanation:

should be right I hope lol. good luck :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The low temperature last month was<br> -5˚F. What is the absolute value of -5?
solong [7]
5

The reason is because |-5| is equal to 5. The absolute value bars make the number positive.
4 0
3 years ago
PLEASE ANSWER ASAP FOR BRAINLEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Strike441 [17]

I hope this is right

220.5 cubic feet

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A cell phone cost $210 a battery charger costs $15 and batteries cost $5 .what is the sales tax and total price for purchasing t
    7·1 answer
  • If two lines are parallel and one has a slope of 1.3, what is the slope of the other line?
    14·2 answers
  • What is 3097.48 rounded to the nearest whole?
    8·1 answer
  • Find the unit rate. $68 for 8 1/2 hour
    7·1 answer
  • A 63-square-foot roll of plastic wrap costs $1.89. A 9-square-yard roll costs $2.43. Which roll is a better deal?
    13·1 answer
  • What can 45/8 be simplified down to?
    7·1 answer
  • 4, Write an inequality to compare the numbers 7 1/8 v50
    9·1 answer
  • Excursion boat on the river takes 2 1/2 hours to make the trip to a point 12 miles upstream and to return if the rate at which t
    5·1 answer
  • A herd of dinosaurs made paintings in the sand with their claws. Each baby dinosaur made 151515 paintings and each adult dinosau
    14·1 answer
  • Olaolu’s monthly salary is 604.18.He pays 10%as income tax per month.What is his monthly tax to the nearest naira
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!