1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marishachu [46]
3 years ago
12

Eugene took out a loan for $1075 at a 12.6% APR, compounded monthly, to

Mathematics
2 answers:
aleksandr82 [10.1K]3 years ago
5 0

Answer:

approximately 12 payments.

Step-by-step explanation:

you can pay off the loan in a year by multiplying 87.25 and 12. this will give you 1047, which is about 28$ off. then after that year, you can pay off the $28 whenever you finish with the 87.25

just olya [345]3 years ago
3 0

Answer: 14

Step-by-step explanation: Apex

You might be interested in
Mía ha comprado un terreno en el emporio de Gamarra.
Naddika [18.5K]

Answer:

mkana

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Patrick paid $4.00 for 5 organic peaches. How much did he pay per peach
leonid [27]

Answer:

80 cents

Step-by-step explanation:

divide the price by 5

4/5=.8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls fill in the blanks for brainliest. Cardiorespiratory Endurance is the ability of the ___ and the ___ to supply ___ to the bo
Olin [163]

Answer:

heart,lungs,oxygen i know i took a test like that before

8 0
3 years ago
Composition of functions Find g (f(x)) for the following problems
beks73 [17]

1.

f(x)=-3x\qquad g(x)=5x-6\\\\g(f(x))=5(-3x)-6=\boxed{-15x-6}

2.

f(x)=x-6\qquad g(x)=x^2+6x-2\\\\g(f(x))=(x-6)^2+6(x-6)-2=x^2-12x+36+6x-36-2=\\\\=\boxed{x^2-6x-2}

3.

f(x)=4x+3\qquad g(x)=2x^2-x+1\\\\g(f(x))=2(4x+3)^2-(4x+3)+1=2(16x^2+24x+9)-4x-3+1=\\\\=32x^2+48x+18-4x-3+1=\boxed{32x^2+44x+16}

4.

f(x)=2x^2\qquad g(x)=8x^2+3x\\\\g(f(x))=8(2x^2)^2+3(2x^2)=8\cdot4x^4+6x^2=\boxed{32x^4+6x^2}

7 0
2 years ago
I bought 6 and 1/2 pounds of potatoes from the local supermarket for a total price of $5.20 write an equation that would give th
kipiarov [429]

Answer:

x - 0.8y

Step-by-step explanation:

5.20/6.5 = $0.80 per pound

x = total cost of potatoes

y = number of potatoes

x = 0.8y

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 48
    12·1 answer
  • A company is paying a local television station to run its commercials. The cost for running commercials is a one-time campaign f
    5·1 answer
  • What polynomial should be subtracted from the polynomial y2–5y+1 to get the difference equal to: 0
    5·2 answers
  • Sketch the graph of the line x - y = 4​
    9·1 answer
  • What is -2x + 1470 divided by 3?
    6·1 answer
  • Which list shows the numbers in order from greatest to least? A) 2.022 > 2.51 > 2.505 > 2.52 B) 7.117 > 7.37 > 7.
    5·1 answer
  • I need help please on all
    12·1 answer
  • N is a positive integer
    9·1 answer
  • Find the area inside and outside the circle​
    10·2 answers
  • The cost price of a washing machine is $15,480 if the selling priceis $17,000 what is the profit or loss
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!