1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olya-2409 [2.1K]
3 years ago
10

Lucy took out a $15,000 to buy her new car. The bank charged her 8% simple interest rate for the term of 5 years. What is the en

ding balance Lucy needs to pay at the end of 5 years?
Mathematics
1 answer:
MA_775_DIABLO [31]3 years ago
5 0

Answer:

<h2>$21000</h2>

Step-by-step explanation:

This problem is on simple interest calcultion

A=P(1+r*n)

 where

A=accumulated amount (final)

P= principal amount (initial), $15,000

r=interest written as decimal, 8% = 8/100= 0.08

n=number of years, 5years

Substituting into the expression we have

A=15000(1+0.08*5)

A= 15000(1+0.4)

A=15000(1.4)

A=$21000

<h2>Hence the ending balance that lucy would pay is $21000</h2>
You might be interested in
Find the value of 7u+1 given that -5u-1=4
Ganezh [65]
<h3>Given:-</h3>

⟹-5u-1=4

⟹-5u=4+1

⟹-5u=5

⟹u=\frac{5}{-5}

<h3>⟹u=-1</h3>

<h3>Substitute The Value</h3>

⟹7u+1

⟹7×(-1) +1

⟹-7+1

<h3>⟹-6</h3>
5 0
2 years ago
A. Lily paid $6 for 3/8 lb of nuts. <br> What is the unit rate as complex fraction (simplify)
SashulF [63]

Answer:

Ib = $16 per lb

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Jessica has -$15 dollars in her bank account. Jonathan has less money than Jessica in his bank account. Which value could repres
Radda [10]

Answer:

x∠15 or 15 is greater than x The x being the amount of money Jonathan has in his bank account.

Step-by-step explanation:

Sorry if this is not what you are looking for.

4 0
3 years ago
Help me please I really need help with this please someone
kolezko [41]

Step-by-step explanation:

For number 5 the answer would be <em>economy</em> because there is a <u>2 dollar difference</u> and the shampoo bottle has 20 more ounces then the <em>regular</em> bottle. The <u>2 dollar difference</u> changes the whole thing.

For number 6 the answer is still <em>economy</em> because you get more ounces in the bottle of shampoo for a <u>3 dollar difference</u> in the price.

:)

BTW HOPE YOU HAVE AN AMAZING DAY!!!

3 0
3 years ago
What the area of the triangle (no troll answer or links)
Simora [160]
The answer is 270.56

Solution:
15.2*35.6=541.12
541.12/2=270.56
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many birds were at Thursday
    10·1 answer
  • Solve for the indicated variable<br>show work please
    14·1 answer
  • The local bakers are making apple pies.
    14·1 answer
  • If measure of arc cr=130.how much is the measure of angle car?
    7·1 answer
  • 3 and 1/4 minus 5/8 please help!
    7·1 answer
  • What is the product of (5.1 × 103) • (3.2 × 103)? A. 16.32 × 106 B. 1.632 × 107 C. 16.32 × 109 D. 1.632 × 1010
    10·2 answers
  • Graph the inequality and check the solution.
    12·1 answer
  • Mike installed the window shown. How many square feet is the window? Use 3.14 for pi. Round to the nearest tenth.
    8·1 answer
  • Write the ratio 4 L : 5.6 L as a fraction in the simplest form with whole numbers in the numerator and denominator
    13·1 answer
  • Find the y-intercept of the line 18x–y=5.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!