1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
3 years ago
9

Solve |2x + 1| = 10

Mathematics
1 answer:
Ivan3 years ago
3 0
By definition of absolute value we have two equalities:
 2x + 1 = 10
 2x + 1 = -10
 For 2x + 1 = 10:
 
2x + 1 = 10
 2x = 10-1
 2x = 9
 x = 9/2
 For 2x + 1 = -10:
 
2x + 1 = -10
 2x = -10-1
 2x = -11
 x = -11 / 2
 Answer:
 
{-11/2, 9/2}
You might be interested in
Brian spends
mariarad [96]

Answer:

Brian have £105 left.

Step-by-step explanation:

Given,

Amount earned by Brian per week = £168

Fraction spent on rent = 1/8

Amount spent on rent = 1/8 x 168

Amount spent on rent = £42

Fraction spent on food = 1/8

Amount spent on food = 1/8 x 168

Amount spent on food = £21

Amount left = Amount earned - amount spent on rent - amount spent on food

Amount left = 168 - 42 - 21

Amount left = £105

Brian have £105 left.

I hope this helps you

5 0
3 years ago
Calculate interior angle of a regular 15 sided polygon​
AleksAgata [21]

Answer:

156°

Step-by-step explanation:

The sum of the interior angles of a polygon is

sum = 180° (n - 2) ← n is the number of sides

Here n = 15 , then

sum = 180° × 13 = 2340°

interior angle = \frac{sum}{n} = \frac{2340}{15} = 156°

8 0
3 years ago
Sara is trying to find an equation for a line that passes through (5, 2) and is perpendicular to 3x + 2y = 15. Explain the steps
Anettt [7]
Not on your list, but an easy way is
.. a) swap coefficients of x and y, negating one. (Now you have 2x -3y.)
.. b) set any constant term to zero (now you have 2x -3y = 0)
.. c) translate the line to the point (5, 2) by substituting x ⇒ x-5, y⇒ y-2
2(x -5) -3(y -2) = 0


The way you've been taught, selection C is the proper choice.

7 0
3 years ago
Your beginning checkbook balance on Sunday morning is $417.83. On Monday you buy groceries for $189. 12 and purchase a meal on T
Ahat [919]

Answer:

320.82

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help me with this one question please??
    10·1 answer
  • Find the mean of the<br> set of numbers:<br> 15, 13, 12, 12, 20
    5·2 answers
  • PLEASEEE HELP
    8·2 answers
  • Solve: 2x + 1 = 3x - 2
    10·2 answers
  • The SAT mathematics scores in the state of Florida for this year are approximately normally distributed with a mean of 500 and a
    10·2 answers
  • Whats the density of an object with the length of 5.0 cm a height of 3.0 and width of 15.0 cm and a mass of 24 grams
    13·1 answer
  • The starting numbers for x and y are already entered in a table below the blanks in the table represent the next two terms for e
    6·1 answer
  • Negative three times a number is at least 57.
    11·1 answer
  • Can someone tell me what 2/3 divided by 5 is it’s for a quiz.
    15·2 answers
  • Find the value of :[5x+y+z][5x+y+z][5x+y+z]
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!