1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
2 years ago
10

A scale model of a car is 10 in. long. The actual car is 15 ft long. What is the scale of the model?

Mathematics
2 answers:
gtnhenbr [62]2 years ago
7 0

Answer:

1 in. : 18 in.

Step-by-step explanation:

First convert the 15 ft to inches. 12x15 = 180

So for every 10 inches in length of the model, there are 180 inches in the actual car. 10 in. : 180 in.

10/180 can be simplified to 1/18.

For every inch in the model, there are 18 inches in the actual car.

1 in. : 18 in.

nikklg [1K]2 years ago
5 0
Oh this question is kinda tricky. At first glance it’s 1 : 1.5 but notice the units. The model car is 10 inches long and the actual car is 15 feet long.

I think you know where to go from there, but 15 feet * 12 inches = 180 inches.

10 : 180 simplifies to 1 : 18 inches
You might be interested in
Let f(x)=x2-3x + 9. Find f(-1).
netineya [11]
X^2 - 3x + 9
(-1)^2 - 3(-1) + 9
1 - 3(-1) + 9
1 + 3 + 9
13
3 0
2 years ago
21 students went on an exchange program to hong kong. There were 11 more women than men. How many woman are there?
daser333 [38]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

11 + 10 = 21

8 0
2 years ago
At a coffee shop, the first 100 customers'
Paladinen [302]

\frac{1}{5}

Step-by-step explanation:

cold =25

large=5

\frac{5}{25}

divide it

\frac{1 }{5}

8 0
1 year ago
I don’t know how to use the triangle area to calculate the area of the inscribed polygons
Trava [24]

First of all, let's recall the area of a triangle, knowing its base (b) and height (h):

A = \cfrac{bh}{2}

The exercise is showing you that, if you inscribe a polynomial with more and more side, the area of the polynomial will approximate the area of the circle better and better (you can see youself that the polygon is "filling" the circle more and more as the number of sides increase).

Now, the second column tells you the area of each of the triangles the polygon is split into. So, we can see that the first polygon is split into 3 triangles, each of them having base 1.73 and height 0.5.

So, the area of each triangle is

A = \cfrac{1.73 \cdot 0.5}{2} = 0.4325

There are three of these triangles, so the area of the whole polygon is

A = 0.4325 \cdot 3 = 1.2975

In the second case, you have six triangles, each with base 1 and height 0.87. So, the whole area is

A = 6 \cdot \cfrac{1\cdot 0.87}{2} = 0.87 \cdot 3 = 2.61

Finally, in the last case you have 8 triangles, each with base 0.77 and height 0.92. So, the whole area is

A = 8 \cdot \cfrac{0.77\cdot 0.92}{2} = 0.77\cdot 0.92 \cdot 4 = 2.8336

3 0
2 years ago
Stephen collected 12 more coins than Sariyah. How many coins Sariyah collect?
Komok [63]
How many coins do they have in all?
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the bottom of the ladder must be placed 6 feet from a deck the latter is 10 feet long how far above the ground does the ladder t
    10·1 answer
  • This is Josh’s work and solution for the equation x^2-6x-7=0:
    5·1 answer
  • The original value of an investment is $1400, and the value increases by 9%each year. Write am exponential growth function to mo
    10·1 answer
  • A student wants to write an expression for, "all of the elements which are not in set
    11·1 answer
  • Can someone help me with this problem:
    10·1 answer
  • What is 1693 rounded to the nearest ten and hundred
    6·2 answers
  • John sold 4 big screen televisions during the month of May. He sold them for $1,289, $1,343, $2,123 and $969. Rounding to the ne
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
    12·1 answer
  • PLZ HELP ME UNDERSTAND MY OTHER QUESTIONS SIMILAR TO THIS ONE BETTER!
    15·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!