1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lina2011 [118]
3 years ago
8

You are a restaurant manager and are responsible for ordering ingredients for the restaurant. At Supplier #1, you can purchase 2

0 gallons of milk for $70. At Supplier #2, you can purchase 50 quarts of milk for $33.50. At Supplier #3, you can purchase 15 gallons for $48.75 and receive 8 quarts free.Which supplier is the best deal?
Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]3 years ago
6 0
S1=$70/20gal=$3.50 per gallon

s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon

s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon

So supplier #3 has the best deal.
You might be interested in
4k – 3 = -2k + 3 help me please lol
hoa [83]

Answer: k=1

Step-by-step explanation:

4k-3=-2k+3

take -3 and 3 and add them up on one side and change the sign

4k=-2k+3

           +3

4k=-2k+6

take the -2k and change the sign and add to 4k

4k=6

2k

6k=6

now divide both sides with x

6k/6= 6/6

k= 1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1 4/10 + 2 2/10
telo118 [61]
1+2=3. 4/10+2/10=6/10. 3+ 6/10=3 6/10
6 0
2 years ago
Divide.<br> Write your answer in simplest form.<br> 6/5 divided by 5/8
Anna007 [38]

6/5x8/5

6x8 5x5

48/5x5

48/25

Decimal (1.92)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The diameter of a soda can is 2.6 inches. What is the total length of the diameters of 5
bazaltina [42]

Answerd

Step-by-step explanation:

13pulgadas

2.6* 5=13

6 0
2 years ago
23/(3+4)-12=??<br> help ;-;
aalyn [17]

Answer:

-4.6

because you add whats inside teh parenthesis then subtract by 12 before dividing by 23

8 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP MARK AS BRAINLIEST
    5·1 answer
  • I am stuck on number 13 and 14 please help
    5·1 answer
  • I don't know what to do
    10·1 answer
  • Help Please?
    10·1 answer
  • Plz help :)))))))))))
    10·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> 6,601 plants in 287 rows = _________ plants per row
    12·1 answer
  • A rectangular room has a diagonal measure of 20 meters. the room is four meters longer than it is wide. find the room's dimensio
    12·1 answer
  • A company’s stock was selling at $30 a share.A month later, it was selling at $33 a share. What is the percent gain
    10·1 answer
  • X times x times x times y times y
    5·1 answer
  • Use the figure to find the measures of the numbered angles, help! 7,8,9
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!