1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
2 years ago
13

Please help! I have an answer but idk if it's right so please check and tell me if I made any mistakes! Thank you!

Mathematics
1 answer:
meriva2 years ago
7 0

Answer:

p(1)=2-a+4-4

or,10=2-a

so,a=-8

Step-by-step explanation:

hope it helps you

You might be interested in
Which land region is the largest
Galina-37 [17]

Answer:

Asia is the largest land region

5 0
2 years ago
HIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
professor190 [17]

Answer:

hi the answer is 7.3

Step-by-step explanation:

hope it helps you have a good day

8 0
3 years ago
Help Please!!!!!
GrogVix [38]
X ≥ 90 + 3x 
You simplify the right side, then subtract 180 from both sides, then multiply by negative one.
7 0
3 years ago
Find the surface area of a cylinder with diameter of 10 and height of 4
castortr0y [4]

Answer:

282.74

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A cone has a volume of 942 in.³ and a height of 9 inches what is the radius of the cone use 3.14 for pie
bija089 [108]

Answer:

r = 51.96 inches

Step-by-step explanation:

V_{cone} = \pi {r}^{2} h  \\  \\  \implies \: r^{2}  =  \frac{V_{cone}}{\pi h } \\  \\  \implies \:  r^{2} =  \frac{942}{3.14 {(9) } }\\  \\  \implies \:  r^{2} =  \frac{942}{3.14 {(9) } } \\  \\  \implies \:  r^{2} =2700 \\  \\  \implies \:  r= \sqrt{2700}  \\  \\  \implies \:  r=51.96 \: inches

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 294 to the nearest 1000
    10·1 answer
  • A box contains 3 cherry frozen treats and 2 grape frozen treats. Maggie takes a treat from the box without looking, gives it to
    10·2 answers
  • The graph of function f is shown.
    7·2 answers
  • Which relationship describes angles 1 and 2?
    7·2 answers
  • Cherry pies cost $12 each. Apple pies cost $9 each. You sold 20 pies and brought in $198. How many apple pies did you sell? How
    7·2 answers
  • What is the unit rate? $101.25 earned in 9 hours
    5·2 answers
  • Which number line shows the approximate location of 35?
    11·1 answer
  • BRAINLIEST:<br> Evaluate each expression for x = 2 and y = 5.<br> 3. -4x^-2 + 3y^0
    6·1 answer
  • Snog can you answer this question what is (3x4)-4(3-6)+14(7x8)
    13·2 answers
  • Please help, been struggling with this for almost a week now.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!