1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
max2010maxim [7]
3 years ago
10

A 16- fl oz bottle of juice cost $2.00. What is the unit cost ?

Mathematics
2 answers:
Dmitry [639]3 years ago
8 0

Answer:

$0.13 (this is a rounded answer)

Step-by-step explanation:

The unit cost is the cost of a 1 ounce bottle so you would divide the cost by the total number of ounces:

$2.00 divided by 16 is 0.125 but you would round because you need a cost not a decimal.

So your final answer would be $0.13 per ounce.

Vaselesa [24]3 years ago
4 0

Answer:

$.13 per fl oz

Step-by-step explanation:


To find the unit cost, we take the cost and divide by the number of units

$2.00/16

$.125 per fl oz

Since this is money we round to the nearest cent.

$.13 per fl oz

You might be interested in
What are the coordinates of point Q?
ziro4ka [17]

Answer:

(4,2.5)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
if a plane leave the ski resort every hour. the first plane leaves at 10 and the second plane leaves at 4 how man planes leave e
Butoxors [25]
Asked and answered elsewhere.
brainly.com/question/9934382
7 0
3 years ago
What is the perimeter of this figure???
joja [24]
The answer is 19 all you have to do is add them together
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer the question.
olga nikolaevna [1]
1 5/8 board will be left!
6 0
2 years ago
Linear Fuctions // ALGEBRA I URGENT HELP PLSS
nika2105 [10]
Where is the question??
5 0
4 years ago
Other questions:
  • A bookstore costs $90 a day to keep open, and it spends $13 for each book-
    15·1 answer
  • The Shady Farm Milk Company can process milk at a fixed rate of 7500 gallons/hour. The company’s clients request 100,000 gallons
    9·1 answer
  • Solve for x: 9+9x>18
    12·1 answer
  • Joel and sharply are selling flowers bulbs for a school fundraiser. Customers can buy bags of wildflowers bulbs and bags of daff
    8·1 answer
  • Please help with questions 12-16
    12·1 answer
  • Find the value of annuity if the periodic deposit is $1500 at 8% compounded semiannually for 22 years
    5·1 answer
  • What types of problems are more common among people who do not have their finances under control?
    7·1 answer
  • .........................
    11·1 answer
  • NEED HELP PLEASE BEEN WORKING 1 HOUR
    14·1 answer
  • Please huryyyyyyyyyyy!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!