A 16- fl oz bottle of juice cost $2.00. What is the unit cost ?
2 answers:
Answer:
$0.13 (this is a rounded answer)
Step-by-step explanation:
The unit cost is the cost of a 1 ounce bottle so you would divide the cost by the total number of ounces:
$2.00 divided by 16 is 0.125 but you would round because you need a cost not a decimal.
So your final answer would be $0.13 per ounce.
Answer:
$.13 per fl oz
Step-by-step explanation:
To find the unit cost, we take the cost and divide by the number of units
$2.00/16
$.125 per fl oz
Since this is money we round to the nearest cent.
$.13 per fl oz
You might be interested in
Answer:
(4,2.5)
Step-by-step explanation:
The answer is 19 all you have to do is add them together
1 5/8 board will be left!