1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
suter [353]
3 years ago
15

What is the area of a square when the side length is 2/3cm

Mathematics
1 answer:
Leviafan [203]3 years ago
7 0

\bf \textit{area of a square}\\\\ A=s^2~~ \begin{cases} s=length~of\\ \qquad a~side\\[-0.5em] \hrulefill\\ s=\frac{2}{3} \end{cases}\implies A=\left( \cfrac{2}{3} \right)^2\implies A=\cfrac{2^2}{3^2}\implies A=\cfrac{4}{9}

You might be interested in
Help me please do today please help
lara31 [8.8K]

Answer:

1)

A family buys 6 tickets to a show. They also pay a $3 parking fee. They spend $27 to see the show. - 6x + 3 = 27

Explanation: As it is revealed in the situation, the family buys six tickets and the price of these tickets is unknown, so we must replace that with a variable, which gives us 6x so far. Next, it is shown that an additional three dollars were spent for a parking fee, so the next part of the equation is + 3. In total, they spend twenty-seven dollars, including the three dollars spent for the parking fee, which gives us the final part of the equation; = 27. Therefore, the equation will be 6x + 3 = 27.

Diego has 27 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his three friends and has six ounces left for himself. - 3x + 6 = 27

Explanation: From the situation, we are told that Diego has three friends he shared the juice with and was left with six ounces for himself, meaning how much the friends took was unknown, but what was left after giving it away is clear, which was six ounces. So, the first part of the equation would be 3x + 6. It is also known that there was 27 ounces of juice at first, meaning what he shared and what he had left would equal 27, so the equation would be 3x + 6 = 27.

Jada worked for six hours preparing for the art fair. She spends three hours on a sculpture and then paints 27 picture frames. - 27x + 3 = 6

Explanation: When you first look at the story, you can see that six hours total were spent on the whole project together, meaning the final part of the equation would be = 6. The first part, however, would be concluded through how Jada spent an unknown amount of time for 27 picture frames and spent three more hours on a sculpture, which would lead to equal six. So the first part would be 27x + 3, and the actual equation for the story would be 27x + 3 = 6.

a) First story (6 tickets story) - x = price of tickets

   Second story (27 ounces of juice story) - x = ounces of juice given to each friend

   Third story (art project) - x = time spent on each picture frame

Important note: These are all what is unknown!

b)

6x + 3 = 27 (original equation)

Subtract three on both sides to isolate x: 6x = 24

Divide by four on both sides to isolate x: x = ($)4

3x + 6 = 27 (original equation)

Subtract by six on both sides to isolate x: 3x = 21

Divide by three on both sides to isolate x: x = 7 (oz.)

27x + 3 = 6 (original equation)

Subtract by three on both sides to isolate x: 27x = 3

Divide by twenty-seven on both sides to isolate x: x = 1/9 (hours)

c)

Diego gave each of his friends seven ounces of juice.

Inferred: We can infer that Diego had more than one friend that we was giving to. Seven ounces of juice were being given, and there are unknown amount of friends that are getting the ounces of juice.

Mommy spent $4 per person to attend the show.

Inferred: There was probably more than one person attending. The cost for one person('s ticket) was four dollars. The cost was at least $8 dollars as the mother also attended. They were trying to attend a show with an unknown amount of people.

Hope this helped somewhat! Please give brainliest, if that's okay with you! It just took a lot of effort lol :P Have a great night!

6 0
2 years ago
Sally has been measuring the tree in her yard for a science project. The tree has grown 12 of an inch each month and grown a tot
hammer [34]

Answer:

Sally has been measuring the tree for 4 months

Step-by-step explanation:

The correct question is as follows;

Sally has been measuring the tree in her yard for a science project. The tree has grown 1/2 of an inch each month and grown a total of 2 inches taller. How many months has Sally been measuring this tree?

.........................................................................................

Solution;

The tree has grown 1/2 of an inch each month and has grown a total of 2 inch taller.

We now need to know the number of months in which the measuring has been taking place.

To know the number of months, we simply need to divide the change in height which is 2 inch by the individual month growth rate which is 1/2 inch

So mathematically, that would be 2/1/2 = 2 * 2 = 4 months

3 0
2 years ago
Given that 12 , 3 is on the graph of f(x) find the corresponding point for the function
mariarad [96]
(12,24)
Hope it helps love.
-Joker7721
8 0
3 years ago
What is 20(21+68)-100+6
liberstina [14]
The answer to this question is 1686.
5 0
3 years ago
A DVD sales rack has 23 comedies, 13 dramas, 10 science fiction movies, and 31 action movies. How many DVDs are on the sales rac
adelina 88 [10]
I think there are 77 if i can add correctly XD
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the keyword to look for that help you identify where to put the variable?​
    9·1 answer
  • Find x, y and z.
    11·1 answer
  • What is the absolute value of -8 and 8?
    5·2 answers
  • I. Let f(x) = 2x – 1, g(x) = 3x, and h(x) = x2<br> + 1. Compute the following:<br><br> 2. f o h(3)
    14·1 answer
  • 110% of 90 is what number
    7·1 answer
  • A rectangular prism is shown below. What is the surface area, in square centimeters?
    15·1 answer
  • Сатре о
    7·1 answer
  • What is this: 4810 ÷ 13?
    11·2 answers
  • If Sheena buys 6 bags of apples for $15.30US, what is the unit price of a bag of apples? $
    14·1 answer
  • The figure is made up of a cylinder and a half sphere. What is the volume of the composite figure? Use 3.14 for Pi. Round to the
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!