1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
3 years ago
8

A firm advertises for workers to address envelopes. Priscilla says she will work 100 hours. Herb will work for 80 hours. If each

can address 10,000 envelopes in the time they work, how long would it take them to address 10,000 envelopes if they work together?
Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]3 years ago
4 0
Combined work problems
job/time + job/time = job/ total time

(1/80) + (1/100) = 1/T
(10/800) + (8/800) = 1/T
18/800 = 1/T
800/18 = T
44.44 hrs = T

You might be interested in
Solve x and y 3x-4y=18,9x-2y=12
Rudiy27

Answer:

3x-4y=18

1xy=18

xy=18 ans

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the cost of one cranberry and one banana nut muffin?
Bezzdna [24]
So for the cranberry muffin, for every 12 (a dozen) it's $3
Banana nut muffin: for every 12, it's $4.32
take the $3 and divide it by 12 which is $0.25 for every cranberry muffin
take $4.32 divide by 12 and you get $0.36 for every banana nut muffin
so $0.25 + $0.36 = $0.61
Therefore the answer is B
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Each side of a square is increasing at a rate of 5 cm/s. At what rate (in cm2/s) is the area of the square increasing when the a
nikklg [1K]

Answer:

knkkl

Step-by-step explanation:

bjkjjjkhjhjhjkhjhj

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone tell me how to do it
Vesnalui [34]
(5x2)x3...............................
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tomas is making trail mix using granola and walnuts. He can spend a total of $12 on the ingredients. He buys 3 pounds of granola
murzikaleks [220]

Not really sure what you are looking for, but this is how to solve equations such as these.

Let:

x = number of pounds of granola

y = numer of pounds of walnuts

The equation he can use to compute the total cost would be:

$2.00x + $6.00y = $12.00

We know that he bought 3 pounds of granola, so we plug in that for the x value:

$2.00(3) + $6.00y = $12.00

$6.00 + $6.00y = $12.00

To isolate the unknown value which is y, we first need to subtract $6.00 from both sides of the equation:

$6.00 + $6.00y - $6.00 = $12.00 - $6.00

$6.00y = $6.00

Then we divide both sides by $6.00:

$6.00y/$6.00 = $6.00/$6.00

y = 1

So the number of bags of walnuts he can buy is 1 bag.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Arrange the following polynomial into descending order for x, then interpret the degree of the 3rd term. 2xy4 + 2x2y − 3y2 + 10x
    11·1 answer
  • 10/r - 7 - 6b if r = 5 and b = -6
    13·1 answer
  • If l is parallel to m, find the value of each missing variable
    7·1 answer
  • A patient is a member of a health plan with a 15 percent discount from the provider’s usual fees and a $10 copay. The day's char
    8·2 answers
  • Match the given slope (m) and y-intercept (b) with the equation of the line in slope-intercept form.
    11·1 answer
  • What is the asnwer ot this problem
    9·1 answer
  • 1 1/8 = g - 4 2/5, what does g equal?
    5·1 answer
  • Pls help! i will mark you brainliest !
    14·1 answer
  • Boardman's Department Store sells clothing for children and adults. Last weekend the store sold 5 adult shirt's for every 3 chil
    7·1 answer
  • How much is a $99 top hat at 1/3 off
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!