1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Diano4ka-milaya [45]
3 years ago
10

(Math) How do you describe a function? Must be in 3 complete sentences!

Mathematics
1 answer:
Alla [95]3 years ago
5 0
A function could be linear or not. Is the rate of change consistent, increasing, or decreasing? Is does the symbol have one minimum value or maximum value, or several such values?
You might be interested in
What is the median of the 19 numbersplotted in the line plot below?
mars1129 [50]

Recall that the median of a set of numbers is the number in the middle of the set, after the numbers have been rearranged from lowest to highest.

From the plot, we get that the number, arranged from lowest to highest are:

40,40,40,40,40,41,41,41,42,42,43,43,43,43,44,44,44,45,45.

The number in the middle of the above set is:

42.

Therefore the median of the given numbers is:

42.

Answer: 42.

5 0
1 year ago
Convert 5.86 to a percent. A. 586% B. 58.6% C. 5.86% D. 0.0586%
beks73 [17]

Answer:

586%

Step-by-step explanation:

5.86 times 100 to change to a percent

586 %

7 0
3 years ago
What is the graph of the equation 4x-5y=15
pantera1 [17]
Hello James!

Graph using the slope and y - intercept.
Slope: \frac{4}{5}
Y-intercept: -3

The graph looks like this ↓↓↓

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can someone explain to me the meaning of x<-10
AlexFokin [52]

Answer:  x<-10

Step-by-step explanation:

the < in the math equation means that the number to the right is greater than the number to the left.   x can not be -10 it has to be lower (smaller).

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Aiko needs solid color and patterned fabric for a sewing project. Fabric costs $7.99 per yard. She needs 2 1/3 yards of solid fa
nikdorinn [45]

The two expressions that are comparable to one another for the total cost of the cloth are and

(7.99 × 7/3) and 18.64

This is further explained below.

<h3>What is expressions ?</h3>

In most cases, the two expressions that are comparable to one another for the total cost of the cloth are

(7.99 × 7/3) and 18.64

Total cost = Cost of fabric per yard * Number of fabrics

= 7.99 × 2 1/3

= (7.99 × 7/3)

= 55.93 / 3

= 18.64

As a result, the two expressions that are comparable to one another for the total cost of the cloth are and

(7.99 × 7/3) and 18.64

Learn more about total cost:

brainly.com/question/2021001

#SPJ1

4 0
1 year ago
Other questions:
  • The table below shows two equations:
    5·1 answer
  • The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle? Round your ans
    14·2 answers
  • Wildlife biologist catch, tags, and release 32 bears at the game reserve. Later 10 bears are caught and 4 of them have tags. Est
    13·2 answers
  • Dune buggy beach travel rents dune buggies for $50 for 4 hours or $75 for 6 hours. what is the hourly rate?
    6·1 answer
  • Quick Algebra questions please :)
    6·1 answer
  • Answer please... 10 points
    10·1 answer
  • Luis evaluated the expression \large 3^5+6^3, but he made a mistake. His work is shown below:
    6·1 answer
  • I am in need of help !!
    11·2 answers
  • Mbali walks to the lake every third day. Nqabisa walks to the lake every
    7·1 answer
  • Let f(r) = 42 - 5, find f(3).
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!