1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OleMash [197]
4 years ago
14

The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle? Round your ans

wer to the nearest cent if necessary.
Mathematics
2 answers:
ipn [44]4 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Nikitich [7]4 years ago
5 0
Unit price is $0.43 per bottle
You might be interested in
Solve for Xin the equation x^2-12+36=90
Hunter-Best [27]

X= + or- square root 66 i solved using the pq formula but u can also use the quadratic formula as well and the square root formula but I'ma show u how to solve it with pq it's on this image hope it helps and mark me brainliest

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
This rectangular prism is created with centimeter cubes. how many cubed centimeters make up this prism? rectangular prism compos
VladimirAG [237]
5 i think not sure tho
4 0
3 years ago
What one should I choose I'm stumped ??
Karolina [17]
The second one is the best answer in my opinion i'm not sure.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Student Council sells bottled water at the cheerleading completion. At this rate, how many cases of bottled water would they sel
amid [387]

Answer:

27

Step-by-step explanation:

Lets find the rate of selling:

Let v= the rate of selling, b = number of bottles of water, and t = time:

b over t gives us the v=\frac{b}{t}=\frac{3}{20}=\frac{6}{40}=0.15 rate of selling:

3 hours is 60min * 3 = 180 mins, and since v=b/t, vt=b:

(0.15) * 180 = 27 bottles of water

4 0
3 years ago
An envelope contains $1.20 in dimes and nickels. if the dimes were quarters and the nickels were dimes, there would be $1.35 mor
balu736 [363]

The nickels in the envelope is $0. 12

<h3>How to determine the number</h3>

From the information given, we have that;

Dimes + nickels = $1. 20

1/4 dimes + dimes = $ 1. 35

Let dimes = d

Nickels = n

d + n = 1. 20    equation a

d/4 + d = 1. 35   equation b

Make 'd' subject from equation a

d = 1. 20 - n

Substitute into equation b

1. 20 - n/ 4 + 1. 20 - n = 1. 35

0. 3 - 0. 25n + 1. 20 - n = 1. 35

collect like terms

- 1. 25n = 1. 35 - 1. 5

- 1. 25 = - 0. 15

n = -0. 15/ -1. 25

n = 0. 12

Thus, the number of nickels in the envelope is $0. 12

Learn more about algebraic expressions here:

brainly.com/question/4344214

#SPJ1

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Peter is 2 years older than Winnie. Peter's age is 16 years less than seven times Winnie's age. The equations below model the re
    15·2 answers
  • Jade receives total employment benefits that are 17.5% of her gross annual pay. If Mary has a gross annual pay of $60,500, how m
    5·1 answer
  • Write an expression that is equivalent to 9 + 5x - 5 + 3x
    8·1 answer
  • 5/16 divided by 3 1/5
    8·1 answer
  • Will the sign of the product of two negative numbers be negative or positive? Explain your answer.
    10·2 answers
  • MATH PLS HELP EXAMS PROBLEM 1!!!!!!
    10·1 answer
  • Write the linear equation in slope-Intercept form passing through the point with the glven slope. 1. (0, 3): slope = -2
    14·1 answer
  • HELP PLS !! *brainly wont let me post unless i make it this long :,)*
    14·2 answers
  • The speed limit on 1-35 is 80 miles per hour. How far can Mrs.Mindy drive in 2 1/2 hours?
    12·1 answer
  • HELP LAST ATTEMPT!! marking as brainliest!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!