1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
8

Solve: 6 yd. 9 ft. 4 in. × 2 = 

Mathematics
1 answer:
lesya692 [45]3 years ago
7 0
6 yds, 9 ft, 4 in
1 yd = 36 inches...so 6 yds = (6 x 36) = 216 inches
1 ft = 12 inches....so 9 ft = (9 x 12) = 108 inches
and then we have the 4 inches

add : 216 + 108 + 4 = 328 inches.......x 2 = 656 inches

12 yds , 18 ft, 8 in = 12(36) + 18(12) + 8 = 656 inches

answer is : 12 yds, 18 ft, 8 in
You might be interested in
Holland added three decimals that made a sum of 2. One of the decimals was 0.34. What are two other decimals Holland could have
ddd [48]
From this question, you can conclude:
1. There are 3 decimal
2. Decimal1 + decimal2+ decimal3= 2
3. The first decimal is 0.34

If you insert the 3rd into 2nd equation, it will become:
0.34+ decimal2+ decimal3= 2
decimal2+ decimal3= 2-0.34
decimal2+ decimal3= 1.56

If there are no rules regarding the second and third decimal, then you can use this both
1.01 + 0.55
0.78 + 0.78
5 0
2 years ago
Help (don’t explain) just need the answer
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

Step-by-step explanation: I think it’s option D, f(X) shifts 3 units to the right .

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statements represents a mathematical expression?
4vir4ik [10]
A because there is a difference between a expression and equation. Expressions don’t have a equal sign or an answer. But equations have an equal sign and an answer. So because everything else has an answer or equal sign, the correct answer would be A. Hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Product A is an 8oz. bottle of cough medicine that sells for 1.36 Product B is a 16 oz. bottle of cough medication that costs 3.
liq [111]
The 8oz because double that is 16oz and the price doubled is 2.72
5 0
2 years ago
Find each rate and unit rate $7.96 for 5 pounds
vekshin1
The unit rate is the amount of money divided by the total amount of whatever.

$7.96/5=1.592

so the cost per pound would be (rounded) $1.59
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If SPSS output tells you that Sig. = .65, this means: a) There is a 65% probability the null hypothesis is true. b) There is a 6
    11·1 answer
  • It is estimated that 55% of the freshmen entering a particular college will graduate from that college in four years.
    10·1 answer
  • What’s 124 divided by 7440
    13·2 answers
  • Find the coordinates of the points of intersection of the graphs with coordinate axes: y= 2/3x−5
    5·1 answer
  • I really need help with this, if someone would help me I would be really grateful. MUST SHOW WORK!!! Please don't answer if you
    11·1 answer
  • a pizza shop charges $9 for a large cheese pizza. additional toppings cost $2 per topping. Heather paid $17 for her large pizza.
    10·1 answer
  • Two similiar rectangles have corresponding sides in the ratio 10:3. What is the ratio of their areas
    15·1 answer
  • Disorder is to chaos as interest is to
    5·2 answers
  • If you flip two coins 16 times, what is the best prediction possible for the number of times both coins will land on tails?
    7·1 answer
  • 11 m
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!