1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
user100 [1]
4 years ago
5

The library surveyed 240 people about their favorite type of movie. If 15% of those people chose documentaries, how many people

chose documentaries
Mathematics
1 answer:
sergeinik [125]4 years ago
7 0
36 people chose documentaries
You might be interested in
Suppose that 6 people sitting in a enclosed room are each generating about 400 BTUs of body heat per hour. If the room is 20 ft
Crazy boy [7]

Answer:  B) 4 BTUs/ft^3

Step-by-step:

For a cuboid of length L, width W and height H, the volume is:

V = L*W*H

In this case, we have:

L = 20ft

W = 15ft

H = 10ft

Then the volume of the room is:

V = 20ft*15ft*10ft = 3000 ft^3

Now we have 6 people, and each generate 400 BTUs per hour.

Then in total, they generate:

6*400 BTUs per hour

2400 BTUs per hour.

Now we want to find the BTUs per ft^3 produced in 5 hours.

Then if they generate 2400 BTUs per hour, in 5 hours they generate a total of:

5*2400 BTUs = 12000 BTUs

Now we take the quotient between the total BTUs and the volume of the room:

Q = (12000 BTUs)/(3000 ft^3) = 4 BTUs/ft^3

The correct option is B.

8 0
3 years ago
A rectangle has a length of 2x+7 and a width of 3x+8.
Phantasy [73]

Answer:

Below.

Step-by-step explanation:

Perimeter = 2(2x + 7 + 3x + 8)

= 2(5x + 15)

= 10x + 30.

3 0
3 years ago
What is 2+8-y equal to
Alecsey [184]

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Help me solve this give steps as well please
lorasvet [3.4K]

The total cost of 6 wave pool tickets with the discount included would be $73.5.

<h3>How to calculate the total value of 6 tickets with the discount?</h3>

To calculate the total cost we must multiply the value of each ticket by the number of tickets to be purchased, in this case there are 6:

  • $12.25 × 6 = $73.5

Learn more about tickets in: brainly.com/question/14001767

#SPJ1

7 0
2 years ago
Solve the first equation in the system for y.
Alja [10]

Answer:

y=1-2x

x=2

(x,y)=(2,-3)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which reaction describes a beta emission?  2659Fe→ 2759Co +  −10e  88226Ra→ 86222Rn +  24He ��94239Pu +  24He→ 96242Cm  +  01n  
    9·2 answers
  • (3r-2)(r-2) solve with algebra tiles
    8·1 answer
  • Can someone please help me !
    12·1 answer
  • Solve the inequality <br><br> -5x &lt; 35
    6·1 answer
  • Hospitals typically require backup generators to provide electricity in the event of a power outage. Assume that emergency backu
    6·1 answer
  • Plz help I have a time test
    7·1 answer
  • Which of the following sets of points is a direct variation?
    11·1 answer
  • 10. Sonia paid $ 19.55 for 3.4 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?​
    8·1 answer
  • A train travels at a speed of 140km per hour. How many kilometers does it travel in:
    11·1 answer
  • In a linear function, the domain will always be _____ and the range will always be _____
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!