1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
3 years ago
12

Sam bought 10 apples for $4.50. How much does one apple cost?

Mathematics
2 answers:
erastovalidia [21]3 years ago
8 0

Answer: 1 apple is $0.65

Step-by-step explanation:

denis23 [38]3 years ago
8 0

Answer:

This means that an apple costs 45 cents = $0.45

Step-by-step explanation:

To get this you would just divide

$4.50/10 = 0.45

This means that an apple costs 45 cents = $0.45

You might be interested in
2y + 12 = -3x<br><br> solve pls i have more I WILL GIVE EXTRA POINTS!!!!!!!!!!<br> 20+
Mrac [35]

2y + 12 = -3x

Step-by-step explanation:

Divide y y by 1 1 . Divide 12 12 by 2 2 . Use the slope-intercept form to find the slope and y-intercept. The slope-intercept form is y=mx+b y = m x + b , where m m is the slope and b b is the y-intercept.

8 0
3 years ago
© Make x the subject of the formula<br> – 62<br> a<br> 2c
baherus [9]
Poopoo!!!?!!!!!!!?!!!??!!!
5 0
3 years ago
Your bill at a café is $26.50. You want to leave a 20% tip for your good service. What is the amount of the tip and the total of
Licemer1 [7]
Your tip total will be $5.30 and your bill total will be $31.80 after tip.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If y=1/2x+4, then find the equation of the line parallel through the point (6,3).
tatyana61 [14]

Answer:

x=2y

Step-by-step explanation:

random guess

5 0
2 years ago
On a map 1/4 inch between locations designs actual distance of 2 miles between locations. What is the actual distance in miles b
vivado [14]

Answer:

4 5/2

Step-by-step explanation:

1/4

x 2 =12/8

12/8

x 33/4 =45/2

the answers are pretty easy to answer but it can be a little bit hard.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify x<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%206x%20-%2012" id="TexFormula1" title=" {x}^{2} +
    10·1 answer
  • Determine if the two triangles are congruent
    11·1 answer
  • How to find volume of the cylinder
    9·1 answer
  • A top-fuel dragster ran a 1/4-mile (1320 ft) race. It had traveled 1305.48 feet after 3.58 seconds and it traveled the entire 13
    5·1 answer
  • Simplify the expression 9t^2+14-17t+6t-8t^2
    15·1 answer
  • What is x? Please explain how you got it so I can understand for future questions.
    10·2 answers
  • Wich is the closest prouduct to 19,898 x .0002 a/ 4,000 b/ 400 c/ 40 d/4
    12·1 answer
  • 6) Carpeting costs $9.99 a yard. If Jan buys 17.4 yards, how much will it cost here (Round your answer
    6·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!<br> will mark brainliest!!!!!
    10·2 answers
  • What is the surface area, measured in square centimeters, of the shapebelow? Do not include units in your answer.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!