1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
3 years ago
12

Sam bought 10 apples for $4.50. How much does one apple cost?

Mathematics
2 answers:
erastovalidia [21]3 years ago
8 0

Answer: 1 apple is $0.65

Step-by-step explanation:

denis23 [38]3 years ago
8 0

Answer:

This means that an apple costs 45 cents = $0.45

Step-by-step explanation:

To get this you would just divide

$4.50/10 = 0.45

This means that an apple costs 45 cents = $0.45

You might be interested in
The height of the Empire State building measured to the top of the lightning rod is approximately 443.1 meters. What is this hei
Nesterboy [21]
4.43 hectometers is the height for the building
8 0
3 years ago
PLEASE HELP!!! Chloe is working two summer jobs, landscaping and clearing tables. She must work no less than 12 hours altogether
Mazyrski [523]

Answer:

HTP

Step-by-step explanation:

If (ax + 2)(bx + 7) = 15x² + cx + 14 for all values of. X, and (a + b = 8. what are the two possible values ... A landscaping company estimates the price of a job, in dollars ... and h is the total number of hours the job will take ... DI Each landscaper works 12 hours a day. no h ... no more than 20 hours per week, but she wants to

8 0
3 years ago
5. Which statement best describes qualitative data? (Points : 1). It cannot be represented by numbers.. . It cannot be a depende
kodGreya [7K]
Qualitative data describes the data analyzed through quantitative analysis. Qualitative data refers to the color, texture, olfactory and sensory attributes. These are attributes that are rather described than calculated. In this case, the answer is A. I<span>t cannot be represented by numbers.</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Just don’t understand the question to get the answer
ivann1987 [24]

Answer:

not sure if u saw the comment but

7 and 8 are congruent, and 8 is congruent to 10

that maybe the rest of the answer

7 0
2 years ago
a rectangular prism with a volume of 3 cubic units is filled with cubes with side lengths of 1/4 unit.how many 1/4 unit cubes do
Anvisha [2.4K]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

3 divided by 1/4 = 3 x 4 = 12

8 0
2 years ago
Other questions:
  • As economist calculates that the cost of living in summerfield is currrently 85,000 per yaer. And increasing by 5% per year . Wh
    15·1 answer
  • The third-place finisher of the Allen County hot dog eating contest, in which each contestant was given an equal amount of time
    11·1 answer
  • Which is equal to –214°?
    15·1 answer
  • What’s the order from<br> Least to greatest
    5·1 answer
  • Help me with this and give the correct answer and get 25 points
    7·2 answers
  • At practice, Noah does twice as many push-ups as Diego, and also 40 jumping jacks. He does 62 exercises in total.
    12·2 answers
  • Help me its an algebra 2 question 2. John can mow his lawn in 3 hours and his sister, Julie, can mow it in 2 hours. How long wil
    14·1 answer
  • I NEEED HELP AND U GET 25 POINTS FOR ANSWERING QUESTION
    6·2 answers
  • Identify the function shown in this graph.
    9·1 answer
  • Plz, answer this question plz!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!