1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
3 years ago
12

Which of the following sets of numbers is not a Pythagorean triplet? 12, 16, 20 14, 48, 50 16, 30, 34 20, 48, 56

Mathematics
1 answer:
statuscvo [17]3 years ago
8 0
If a^2 + b^2 not equal c^2 then that set is not a <span>Pythagorean 

answer is </span><span>20, 48, 56

because

20^2 + 48^2 = 400 + 2304 = 2704
56^2 = 3136

2704 < 3136</span>
You might be interested in
to make pink paint, sylvia mixes 7 cups of white paint to every 3 cups of red paint. which table shows possible values of w, the
-BARSIC- [3]

Answer: A

Step-by-step explanation:

For every 3 cups she need 7 cups of white paint.

answer a displays that with 3*2=6 and 7*2=14

8 0
2 years ago
Whats 8 over x-2 =24 over 7 in solving proportions NO LINKS
iragen [17]

Answer:

x=\frac{1}{3}

Step-by-step explanation:

\frac{8}{x-2} =\frac{24}{7}

x=\frac{1}{3}

3 0
2 years ago
Create an example of a linear system that would best be solved using the substitution method. Explain your reasoning.
Readme [11.4K]
In your change cup you have 28 coins.  All of which are nickels and quarters.  Together they add up to $4.  How many coins do you have of each. 
5 0
3 years ago
Does anyone know how to turn these fractions into percents??? please help!!!
belka [17]
You divide the fractions to get percents
4 0
3 years ago
A car's speed is 80 2/3 miles in one hour. Going at the same speed, how far (in miles) will it travel in 2 1/4 hours?
hichkok12 [17]

Answer:

181.5 miles

Step-by-step explanation:

  80 2/3   m/hr  *   2  1/4 hr = 181. 5 miles

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Bob had 3600 pencils he gave some to his friends Jack he now has 1368 how many did he give to jack
    11·1 answer
  • The difference in the x-coordinations of two points is 3, and the difference in the y-coordinations of the two points is 6. What
    15·2 answers
  • Once again 1 question thank you :D
    14·1 answer
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.40. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    14·2 answers
  • Please answer 1-3 I need help
    7·1 answer
  • Which ratios are equivalent to the given ratio?
    13·2 answers
  • Mrs. Fuller is trying to organize all of her children's toys into a large toy box. Each toy
    6·1 answer
  • Can someone help me with these problems?
    5·1 answer
  • Simplify 4/9 square root
    5·2 answers
  • Best describes the transformation that occurs from the graph of f(x) = x2 to g(x) = (x – 2)2 + 3?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!