Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit
Answer:
E. $148,600
Explanation:
Cash flow from operating activities.
Net income. $134,000
Add: Depreciation. $30,000
Less: Gain on sale ($4,000)
Changes in working
Capital
Add: decrease in
Accounts receivable $9,400
Less: increase in
Merchandise inv. ($18,000)
Less: increase in
Prepaid expenses ($6,200)
Add: increase in
Accounts payable $3,400 ($14,600)
Net cash provided used by $148,600
Operating activities
Answer:
i clicked on this when i didnt mean to and i dont know how to exit
Explanation:
Answer:
$1,901,385
Explanation:
First unit produced by lambda took 5,000 hours to produce and required $30,000 worth of materials and equipment usage.
The second unit took 4,500 hours and used $24,000 worth of materials and equipment usage.
learning rate = time needed to produce second unit / time needed to produce first unit = 4,500 hours / 5,000 hours = 90%
materials and equipment usage rate = $24,000 / $30,000 = 80%
using the attached table of cumulative values, we can determine the cumulative improvement factors needed to solve this question:
Olsan's accumulated cost for producing 20 more guidance controls
-
work hours = 4,500 x 14.61 (90% and 20 units) x $25 per hour = $1,643,625
- materials and equipment = $24,000 x 10.74 (95% and 20 units) = $257,760
- total = $1,901,385
Answer:
2.33 ; demand for movies is elastic
Explanation:
The computation of the price elasticity of demand is presented below:
= (change in quantity demanded ÷ average of quantity demanded) ÷ (percentage change in price ÷ average of price)
where,
Change in quantity demanded is
= Q2 - Q1
= 30 - 15
= 15
And, an average of quantity demanded is
= (30 + 15) ÷ 2
= 22.50
Change in price would be
= P2 - P1
= $8 - $6
= $2
And, the average of price is
= ($8 + $6) ÷ 2
= 7
So, after solving this, the price elasticity of demand is 2.33
Since it is not given by which method we have to calculate it. So, we use the mid point formula.
Based on the above calculation, we concluded that the demand for movies is elastic