1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leva [86]
2 years ago
11

The Nixon Corporation’s common stock has a beta of 1.7. If the risk-free rate is 4.8 percent and the expected return on the mark

et is 10 percent, what is the company’s cost of equity capital?
Business
1 answer:
Archy [21]2 years ago
6 0

Answer:

13.64%

Explanation:

In this question, we apply the Capital Asset Pricing Model (CAPM) formula which is shown below

Expected rate of return = Risk-free rate of return + Beta × (Market rate of return - Risk-free rate of return)

= 4.8% + 1.7 × (10% - 4.8%)

= 4.8% + 1.7 × 5.2%

= 4.8% + 8.84%

= 13.64%

The (Market rate of return - Risk-free rate of return)  is also called market risk premium

You might be interested in
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
A company's income statement showed the following: net income, $134,000; depreciation expense, $30,000; and gain on sale of plan
worty [1.4K]

Answer:

E. $148,600

Explanation:

Cash flow from operating activities.

Net income. $134,000

Add: Depreciation. $30,000

Less: Gain on sale ($4,000)

Changes in working

Capital

Add: decrease in

Accounts receivable $9,400

Less: increase in

Merchandise inv. ($18,000)

Less: increase in

Prepaid expenses ($6,200)

Add: increase in

Accounts payable $3,400 ($14,600)

Net cash provided used by $148,600

Operating activities

4 0
2 years ago
PLEASE HELP ME
Olin [163]

Answer:

i clicked on this when i didnt mean to and i dont know how to exit

Explanation:

6 0
2 years ago
olsan Technologies had received a contract to produce two units of a new cruise missile guidance control. The first unit took 5,
Effectus [21]

Answer:

$1,901,385

Explanation:

First unit produced by lambda took 5,000 hours to produce and required $30,000 worth of materials and equipment usage.

The second unit took 4,500 hours and used $24,000 worth of materials and equipment usage.

learning rate = time needed to produce second unit / time needed to produce first unit = 4,500 hours / 5,000 hours = 90%

materials and equipment usage rate = $24,000 / $30,000 = 80%

using the attached table of cumulative values, we can determine the cumulative improvement factors needed to solve this question:

Olsan's accumulated cost for producing 20 more guidance controls

  • work hours = 4,500 x 14.61 (90% and 20 units) x $25 per hour = $1,643,625
  • materials and equipment = $24,000 x 10.74 (95% and 20 units) = $257,760
  • total = $1,901,385

5 0
2 years ago
When the price of a movie ticket rises from $6 to $8 for senior citizens, Gary (a senior citizen) decides to go to the movies ev
Aleonysh [2.5K]

Answer:

2.33 ; demand for movies is elastic

Explanation:

The computation of the price elasticity of demand is presented below:

= (change in quantity demanded ÷ average of quantity demanded) ÷ (percentage change in price ÷ average of price)  

where,  

Change in quantity demanded is

= Q2 - Q1

= 30 - 15

= 15

And, an average of quantity demanded is

= (30 + 15) ÷ 2

= 22.50

Change in price would be

= P2 - P1

= $8 - $6

= $2

And, the average of price is

= ($8 + $6) ÷ 2

= 7

So, after solving this, the price elasticity of demand is 2.33

Since it is not given by which method we have to calculate it. So, we use the mid point formula.

Based on the above calculation, we concluded that the demand for movies is elastic

7 0
2 years ago
Other questions:
  • It is usually easier to detect inadequate disclosure fraud that involves______ disclosures than it is to detect disclosure fraud
    9·1 answer
  • The T- account for Cash had 3 transactions entered into it. It was increased by $400 and decreased by $100 and by $30, respectiv
    13·1 answer
  • What is the residual value of a leased vehicle? A. The vehicles current selling price
    10·2 answers
  • You can buy certain supplies in the European Union or in South Africa. For the moment, ignore other factors that can affect pric
    8·1 answer
  • If a local diner can sell 50 burgers per day at a price of $5 each, but must reduce the menu price to $4.95 to sell one more bur
    5·1 answer
  • A company is considering replacing an old piece of machinery, which cost $600,000 and has $350,000 of accumulated depreciation t
    8·1 answer
  • Which of the following foundation items must be integrated under a concrete cap?
    11·1 answer
  • Are policymakers susceptible to​ rent-seeking behavior? Explain. ​Rent-seeking behavior
    13·1 answer
  • What other cost categories are not reflected in the budget above? And how much do you estimate they will cost
    6·1 answer
  • A facility that allows the user to speak into a special device while typing a letter using computer is called
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!