1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
3 years ago
5

Help on this easy pre-algebra problem please!! ASAP

Mathematics
2 answers:
Aleks [24]3 years ago
5 0
About 7
because 5^2+5^2 is 50 and then you take the sq root of 50 which is about 7
Lana71 [14]3 years ago
5 0
The answer is (d) 50
You might be interested in
Help me with this fast
Vinvika [58]

Answer: delete this please

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the radical expression shown below?
avanturin [10]

Answer:

5/7

Step-by-step explanation:

Simplify the radical by breaking the radical up into a product of known factors.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which number has only two factors? Why?<br><br> a)21<br><br> b)23<br><br> c)25<br><br> d)27
vagabundo [1.1K]

Answer:

I believe the answer would 25 hope this helps

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
120/30=s/5 help plzzzz
ehidna [41]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

1. You "cross-multiply" 120 to 5 (120*5).

2. You divide 600 (120*5=600) to 30, which is (600/30).

3. You get the answer which is 20.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART
kiruha [24]

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help with question 17!
    7·1 answer
  • ,s.richards gave her class minutes to read. alex read 9 1/3 pages in that time. At this rate, how many pages will alex read per
    14·1 answer
  • The second photo is the answer choices. Please answer
    5·1 answer
  • It took Amir 2 hours to hike 5 miles. On the first part of the hike, Amir averaged 3 miles per hour. For the second part of the
    15·1 answer
  • Please Help I Will Give Brainliest!!!!
    15·1 answer
  • Find the distance between the points given.<br><br> (-1, -1) and (1, 3)<br><br> √5<br> √(17)<br> 2√5
    10·2 answers
  • Write in y=mx+b form
    11·1 answer
  • 4
    9·1 answer
  • The ratio of yellow flowers to the total number of flowers in a bucket 5 to 9.How many flowers are yellow if there are 45 flower
    7·1 answer
  • What is the value of y in the equation 4 + y = −3? (1 point) 7, 1, −1, −7
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!