R is equal to 450
first you subtract 5000 from each side
-2250=Rx5
then divid by 5
R=450
Since y=k, there is a slope of zero, which is just a horizontal line k units from the x-axis. In this case k=-5, so the graph of y=-5 is a horizontal line 5 units below the x-axis...
Unit rate refers to how much the buyer paid per unit. Let’s do the math:
$2.52 for 4.5 pounds of potatoes
Divide $2.52 by 4.5
The shopper paid 56 cents per pound of potatoes.
Now $7.75 spent for 2.5 pounds of broccoli.
Divide $7.75 by 2.5.
The shopper paid $3.10 for each pound of broccoli.
Last $2.45 for 2.5 pounds of pears.
The shopper will spend 98 cents per pounds of pears.
Please vote my answer brainliest! Thanks.
You have the following expressions given in the problem above:
(y^2/y-3)(y^2-y-6/y^2+y)
By applying the exponents properties, you can simplify it, as it shown below:
(y^2/y-3)(y^2-y-6/y^2+y)
(y^4-y^3-6y^2)/(y^3+y^2-3y2-3y)
(y^4-y^3-6y^2)/(y^3-2y2-3y)
Then, you have:
y^2(y^2-y-6)/y(y^2-2y-3)
(y^2-y-6)/(y^2-2y-3)
The answer is: (y^2-y-6)/(y^2-2y-3)