1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elanso [62]
3 years ago
11

A food production company is choosing between two suppliers of grain. Supplier A sells grain for $5.25 per bushel plus a deliver

y fee of $3 per bushel. Supplier B sells the grain for $6.50 per bushel plus a flat delivery fee of $1,500 each week. Which supplier would cost more if the production company bought 500 bushels of grain each week?
Mathematics
2 answers:
Marizza181 [45]3 years ago
6 0

Answer:

Supplier A is cheaper than supplier B.

Step-by-step explanation:

Supplier A sells grain for $5.25 per bushel plus a delivery fee of $3 per bushel.

Supplier B sells the grain for $6.50 per bushel plus a flat delivery fee of $1,500 each week.

When 500 bushels are bought from supplier A.

(5.25\times500)+(3\times500)

=> 2625+1500=4125 dollars

When 500 bushels are bought from supplier B.

(6.50\times500)+1500

=> 3250+1500=4750 dollars

Therefore, Supplier A is cheaper than supplier B.

dusya [7]3 years ago
4 0
Supplier A is cheaper. This is because in calculation, the delivery of both suppliers are the same, there fore who has the cheapest price for a bushel is the best supplier. <span />
You might be interested in
A unicorn daycare center requires there to be 2 supervisors for every 18 unicorns.
kykrilka [37]

Answer: The number of supervisors are 9 times the number of unicorns.

Step-by-step explanation:

Let the number of supervisors be 'n'.

Let the number of unicorns be 'u'.

According to question, a unicorn daycare center requires there to be 2 supervisors for every 18 unicorns.

So, Mathematically, it is expressed as

\dfrac{n}{u}=\dfrac{2}{18}\\\\\dfrac{n}{u}=\dfrac{1}{9}\\\\9n=u

so, we established the relationship between the number of supervisors and number of unicorns.

Hence, the number of unicorns are 9 times the number of supervisors.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I'll give brainliest if you show your work. Plz answer quickly.
Maslowich

Answer:

  C) In step 3, he should have determined which square is closest to 18.

Step-by-step explanation:

17.64 also rounds to 18. 17.64 differs from 18 by ...

  18 -17.64 = 0.36

whereas 18.49 differs from 18 by ...

  18.49 -18 = 0.49

Hence 17.64 is closer to 18 and we might expect 4.2 to be closer to √18 than is 4.3.

___

The actual root of 18 is about 4.243, so 4.2 is a better approximation.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the percent of change from 4,000 to 600?<br> work too plz
xenn [34]
\frac { n }{ 100 } \cdot 4,000=600\\ \\ 4,000\cdot n=60,000\\ \\ Therefore:\\ \\ n=\frac { 60,000 }{ 4,000 }

\\ \\ =\frac { 60\cdot 1,000 }{ 4\cdot 1,000 } \\ \\ =\frac { 60 }{ 4 } \\ \\ =15

As 15% of 4,000 is 600, the percentage change was -85%.
4 0
3 years ago
Solve the equation and enter the value of x below.<br> x-12 = 8<br> X =
san4es73 [151]
The answer would be X = 20
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Francisco spent 25 minutes on the internet yesterday is this is 5/6 of the time she spent on the computer how long did she spend
m_a_m_a [10]
30 minutes. the easiest way is to use the opposite of the fraction.  divide 25 / 5= 5. now multiply by 6. 5*6= 30.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 4/20 in simplest form
    6·2 answers
  • Just say whatever here Im bored (12 points). Ill give brainliest to random answer.
    13·2 answers
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • Which figure must be a square?
    15·2 answers
  • What is the slope of the line?<br><br> A. 0<br> B. 1<br> C. undefined<br> D. infinity
    15·1 answer
  • The ratio of blue marbles to red marbles in a bag is 2:3. In the same bag, the ratio of blue marbles to yellow marbles is 1:1. W
    13·1 answer
  • Ok here is the question I need it answered fast I'll give brainliest!
    14·1 answer
  • Please help
    12·1 answer
  • EMERGENCY!! PLEASE HELP ME IMMEDIATLEY PLEASE!!!PLEASE HELP MEEEE!!!!
    11·1 answer
  • HELP I NEED THIS ASAP ILL GIVE BRAINLIST
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!