1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
3 years ago
8

A 16 ounce jar of peanut butter costs $1.98. What is the price per ounce, rounded to the nearest hundredths place?

Mathematics
1 answer:
yaroslaw [1]3 years ago
6 0
$1.98 ÷ 16...so the answer is $0.12 per ounce
You might be interested in
Please answer it would rly help me out
miss Akunina [59]
I think the answers would be
four outcomes (bc four colors)
and
a 36% chance of grabbing a blue marble (4blue/11total)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
F(x)+x+2 g(x)=3x^2-5<br> Find (f•g) (x).
arlik [135]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Multiply the functions.

( x + 2)(3 {x}^{2}  - 5)

{3x}^{3}  + 6 {x}^{2}  - 5x - 10

5 0
2 years ago
The speed of sound in air is 340 m/s. How far , in meters, would a sound of wave travel on 7 seconds?​
Rasek [7]

Answer:

2 380m

Step-by-step explanation:

very simple just multiply 7×340

4 0
2 years ago
9. The ratio of boys to girls in Mrs. Reeves's class is 4 to 5. There are 20 girls in the
xxTIMURxx [149]

Answer:

boys : girls

4 : 5

multiply by 4

16 : 20

<u>total = 36</u>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
X + 7 = 9<br> What does X equal?
MakcuM [25]
2 i hope this helps ok bye
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is an expression for the calculation 2/3 times the sum of 2/8 and 4/8?
    13·1 answer
  • Someone please help me:// with A,B,andC...if you don't know don't answer please
    6·1 answer
  • How do you solve this equation in algebra-7x=-7x
    9·1 answer
  • If a new truck costs $43,750 and it depreciates 11% per year, what will the truck be worth in 5 years?
    11·1 answer
  • Write a ratio that is equivalent to 13:2, other than 13:2 itself
    13·1 answer
  • How many times do 567 go into 5
    14·2 answers
  • Let Upper A equals left bracket Start 2 By 2 Matrix 1st Row 1st Column negative 2 2nd Column 4 2nd Row 1st Column 1 2nd Column 3
    8·2 answers
  • For every 5 roses there are 7 tulips in bouquet if there are 84 tulips how many roses are there
    14·1 answer
  • mr. salmon is getting pool ready for summer. The pool liner had some holes in it, so he decides to replace it. In order to repla
    7·1 answer
  • Can the two triangles be congruent? if so, how?.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!