1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
3 years ago
9

217.72 million in scientific notation

Mathematics
1 answer:
zepelin [54]3 years ago
7 0

2.17720 × 10^2 is the answer

You might be interested in
7+6 (mod 5) =<br><br>2+1 (mod 5) =<br><br>20 (mod 11) =<br><br>35 (mod 11) =<br><br>20 (mod 11) =​
ValentinkaMS [17]

Answers:

  • 3
  • 3
  • 9
  • 2
  • 9

======================================

Explanation:

7+6 = 13. Divide this over 5 to get 13/5 = 2 remainder 3. The quotient 2 is something we don't care about. <u>We only worry about the remainder</u>. Therefore 7+6 = 3 (mod 5)

-------------

2+1 = 3 (mod 5) for similar reasoning as above. 3/5 = 0 remainder 3.

-------------

20 = 9 (mod 11) since 20/11 = 1 remainder 9. Imagine you had 20 cookies and 11 friends. Each friend would get 1 whole cookie (quotient) and there could be 9 left over (remainder).

-------------

35/11 = 3 remainder 2

Or you could use repeated subtraction like so to find the remainder

35-11 = 24

24-11 = 13

13-11 = 2

The last result (2) is smaller than 11, so we stop here and this is the remainder.

Therefore, 35 = 2 (mod 11)

--------------

Here's another way to think of it. Consider you have $35 in your pocket. Let's say a store is selling trinkets for $11 each. We can pose these key questions:

  • What is the most number of trinkets you can buy?
  • If you buy that max amount, how much will you have left over?

The answer to the first question is 3 trinkets because 3*11 = 33 dollars is under the budget of $35. The amount left over is 35-33 = 2 dollars which is the remainder. It's not larger than 11, so we cannot buy any more trinkets at this point.

5 0
3 years ago
If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?
Nadusha1986 [10]

Answer:

the answer is 3.5 tell me if you got it right

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to f/3 &lt; -2
Hitman42 [59]

Answer:

1 i think

Step-by-step explanation:

hope this helps :) have a nice day :) :)

4 0
3 years ago
Pls Help im in a hurrry                                                                                                         
qwelly [4]

6  1/4 mark bainliest plzzz

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Maria can read 8 pages in 40 minutes, how many pages can she read in 120 minutes?
yarga [219]
8/40=?/120 40x3=120 8x3=24 so 24 pages or 24/120
7 0
2 years ago
Other questions:
  • How do I properly convert a percent of the day to hours. Such as 26% of the day is how many hours?
    11·1 answer
  • Y is 5 less the product of 4 and x
    9·2 answers
  • Can someone help me Write an article for your school newspaper giving your classmates time-management tips.
    12·1 answer
  • Which quadrilaterals always have diagonals that are perpendicular?​
    9·2 answers
  • Frances has no money in her checking account. she writes 3 checks for $35 each. the bank imposes $15 penalty because she has ove
    9·2 answers
  • Sam initially invested $4,500 into a savings account that offers an interest rate of 3% each year. He wants to determine the num
    10·2 answers
  • Como resuelvo este ejercicio de matematica x +824 = 6 789 en propiedad uniforme
    14·1 answer
  • How would you answer this?
    11·1 answer
  • What is the value of x?<br><br><br> 7<br><br><br> 7sqrt2<br><br><br> 14<br><br><br> 14sqrt2
    14·1 answer
  • The drama club is selling tickets to their play to raise money for the show's expenses.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!