1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SIZIF [17.4K]
3 years ago
9

The CFO of the company believes that an appropriate annual interest rate on this investment is 4%. What is the present value of

this uneven cash flow stream, rounded to the nearest whole dollar

Mathematics
1 answer:
hodyreva [135]3 years ago
6 0

Find attached the missing cash flow stream

Answer:

  • <u><em>Present value = $1,685,334 (rounded to the nearest whole)</em></u>

Explanation:

Since the <em>cash flow stream</em> is <em>uneven</em>, you must discount each stream individually and after you have discounted every stream you can add each preset value to find the net present value.

The formula for <em>present value</em> is:

               \text{Present Value} = \dfrac{\text{Future Value}}{(1+r)^n}\\\\\  Where:\\ \\ r = \text{Rate of return=interest rate}\\ \\ n = \text{Number of periods}

<u>1. Year 1:</u>

  • Future value = $250,000
  • r = 4%
  • n = 1

Present\text{ }value=\$250,000/(1+0.04)^1=\$240,384.62

<u>2. Year 2:</u>

  • Future value = $20,000
  • r = 4%
  • n = 2

Present\text{ }value=\$20,000/(1+0.04)^2=\$18,491.12

<u>3. Year 3:</u>

  • Future value = $330,000
  • r = 4%
  • n = 3

Present\text{ }value=\$330,000/(1+0.04)^3=\$293,368.80

<u>4. Year 4:</u>

  • Future value = $450,000
  • r = 4%
  • n = 4

Present\text{ }value=\$450,000/(1+0.04)^4=\$384,661.89

<u>5. Year 5:</u>

  • Future value = $550,000
  • r = 4%
  • n = 5

Present\text{ }value=\$550,000/(1+0.04)^5=\$452,059.91

<u>6. Year 6:</u>

  • Future value = $375,000
  • r = 4%
  • n = 6

Present\text{ }value=\$375,000/(1+0.04)^6=\$296,367.95

Total present value = $240,384.62 + $18,491.12 + $293,368.80 + $384,661.89 + $452,059.91 + $296,367.95 + $ 296,367.95

Total present value = $1,685,334.29 = $ 1,685,334

You might be interested in
How do I work out A &amp; B ?
Sonja [21]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

(a)

Given

x² + 5x + 6

Consider the factors of the constant term ( + 6) which sum to give the coefficient of the x- term ( + 5)

The factors are 3 and 2, since

3 × 2 = 6 and 3 + 2 = 5, hence

x² + 5x + 6 = (x + 3)(x + 2) ← in factored form

(b)

To solve

x² + 5x + 6 = 0 ← use the factored form, that is

(x + 3)(x + 2) = 0

Equate each factor to zero and solve for x

x + 3 = 0 ⇒ x = - 3

x + 2 = 0 ⇒ x = - 2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the quadratic equation below. 4x^2-5=3x+4 Determine the correct set-up for solving the equation using the quadratic for
Kipish [7]
4x²-5=3x+4
4x²-3x-9=0

x=(3±√((-3)²-4*4*-9))/2*4

x=3±√(9+144) /8

x=(3±√153) /8

x=⅜±√153/8
4 0
3 years ago
The number of coffee bar on different streets of a NY city are 9, 18, 24, 9, 5,
Serjik [45]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

The mode is the number that occurs most often. The number nine occurs 4 times.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many people were included in the sample shown below?
masha68 [24]

Answer:

its D (18)

Step-by-step explanation:

I counted '-'

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Do fractions n always need to be renamed to the largest unit?
BabaBlast [244]
No, but if it's an improper fraction it should be done
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Your class sponsors a benefits concert and prices the tickets at $8 each. Jordan sells 12 tickets, Andy 16, Morgan 17, and Pat 1
    14·1 answer
  • Please help and thank you!
    14·1 answer
  • Need help with adding subtracting decimals.. . In this unit, you learned about fractions that can be written as terminating deci
    7·1 answer
  • Suppose a submarine is diving from the surface of the water at a rate of 80 feet per minute. Which integer represents the depth
    12·1 answer
  • I need to find the median ,mean,mode,range,and
    7·1 answer
  • A seamstress has 5.2 feet of ribbon. How many 6/10 feet strips of ribbon can she cut?
    8·1 answer
  • Solve by completing the square:<br> 2) 3x2 + 24x - 27 = 0
    14·1 answer
  • 3x – 2y = 24<br> x + 2y = 48
    7·2 answers
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • Determine whether each statement is always sometimes or never true explain your reasoning
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!