1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
3 years ago
13

Once you have the value of a variable, how can you check that it is correct?

Mathematics
1 answer:
RideAnS [48]3 years ago
5 0

Answer:Once you have the value of a variable you can check by plugging it into the equation and seeing if it’s right or not

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Debra has ridden 57 miles of a bike course the course is 60 miles long what percentage of the course has Debra ridden so far
Reptile [31]

Hello!

To find our answer, we just divide.

57/60=0.95

We multiply by 100 to find our percent

100(0.95)-95

Therefore, our answer is 95%

I hope this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP PLEASE IT IS DUE TODAY!!!!!!!!!!!!! Please <br> It is 1-5 please answer 1-5
tatyana61 [14]

Multiple and add

Step-by-step explanation:

For all of them you multiple 1 and add the inherent that's what area and perimter means

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help :c‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎
kirza4 [7]

Answer:

5 terms, the coefficient of x is 1.

Step-by-step explanation:

A term is a value/number used in an equation. That means 5², 6, 2, 20, and 4 are terms. For the next one, if a variable has no number next to it, that means the coefficient is 1.

4 0
2 years ago
If point P(2,-4) is reflected over the y-axis, determine the coordinates the image.
Katen [24]
Point P wold end up being ( -2,-4)
4 0
3 years ago
Lenore pays $10.08 for 3.2 pounds of flour. What is the price per pound of the flour?
Arlecino [84]

Answer:

3.15

Step-by-step explanation:

10.08 / 3.2 = 3.15

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Draw a mapping diagram (0,-3) (4,12) (6,13) (7,0)​
    10·1 answer
  • If a transformation moves points only up or down, how do the coordinates of the point change? What can you conclude about the co
    14·1 answer
  • The total expenditures on benefits​ (in billions of​ dollars) can be approximated by the function h(x)=23.5(1.08)x​, where x​ =
    13·1 answer
  • At noon on January 7, the temperature in Buffalo, New York, was 1 degree below 0F?. The temperature in Pittsburgh, Pennsylvania,
    10·2 answers
  • Could someone help with this?
    10·2 answers
  • What is 15 ft. × 18 ft.
    12·2 answers
  • The cost of 3 tacos and a juice is $7. The cost of 4 tacos and 2 juices is $10. If t = the cost of a taco and j = the cost of a
    15·1 answer
  • 2+9n=72<br> how do you find what n equals?
    6·1 answer
  • Uh i need help asap lol..
    9·2 answers
  • Find the exact value of tan 67.5° trig
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!