1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Simora [160]
3 years ago
7

What is 18/90 is simplest form

Mathematics
1 answer:
Tomtit [17]3 years ago
5 0
18/90 in simplest form is 1/5


18 and 90 are both divisible by 9 


18 = 2 

90 = 10 



2 and 10 are divisible by 2 


2 = 1


10 = 5


18/90 = 1/5
You might be interested in
Find the value of the expression 0.5^10/0.5^7
SIZIF [17.4K]

Answer:

The solution is:

  • \frac{0.5^{10}}{0.5^7}=0.125

Step-by-step explanation:

Given the expression

0.5^{10}\div 0.5^7

Solving

\frac{0.5^{10}}{0.5^7}

\mathrm{Apply\:exponent\:rule}:\quad \frac{x^a}{x^b}=x^{a-b}

so

\frac{0.5^{10}}{0.5^7}=0.5^{10-7}

\mathrm{Subtract\:the\:numbers:}\:10-7=3

=0.5^3

=0.125        ∵ 0.5^3=0.125

Therefore, the solution is:

\frac{0.5^{10}}{0.5^7}=0.125

7 0
3 years ago
(9 x 10) + (20x + 21) = 571<br><br> What does (x) equal
creativ13 [48]
(9 × 10) + (20x + 21) = 571
90 + 20x + 21 = 571
111 + 20x = 571
- 111
20x = 460
÷ 20
x = 23
I hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number is part of the solution set to the inequality below? <br> z ≥ I -6 I <br> (2,3,4,5,6)
babunello [35]
Uhh 6 just the positive of | |
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
John bought 6 dumplings for $3.00.
Vedmedyk [2.9K]

For every 6 dumplings bought, you get charged $3.00 plus 7 cents for every dollar. Hope this helps:)

8 0
4 years ago
8% of $340 is what amount
lidiya [134]
That is 0.08*340= 27.2
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A sample of students from an introductory psychology class were polled regarding the number of hours they spent studying for the
    10·1 answer
  • What are the zeros of the quadratic function f(x) = 2x2 + 8x – 3?
    13·2 answers
  • The ski club wants to take in at least $100 in profit for the bus to Holiday Valley. Students pay $5 to ride the bus and chapero
    7·1 answer
  • Fencing costs $25.80 per yard. How much does it cost to enclose two adjacent rectangular pastures x= 50 5/8 y= 30 2/9
    10·1 answer
  • Jim has 7/ 10 of the sugar he needs to bake a sheet cake. It takes the same amount of sugar to make 1 sheet cake as it takes to
    5·2 answers
  • Joe burns 41 calories in of a minute riding his bike. What is Joe's unit rate?
    6·1 answer
  • 5 lbs 4 oz - 12 oz =?​
    14·1 answer
  • What is is the ratio of the rise to the run of a line in a coordinate plane
    9·1 answer
  • I need help pllssss​
    7·1 answer
  • ren &amp; abby are reading the same book for their english class. ren is on page 100 of the book, and she reads 1/2 of a page ea
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!