Hey there. So basically, find out how much the pencils and notebooks cost first.
The notebooks cost = $3.25
The pencils cost = $0.50
Then, think about what you need to figure out in this problem.
Jake has $20. You need to find how many notebooks Jake can buy in maximum after buying 8 pencils.
If Jake buys 8 pencils that costs $0.50 each, he spends $4 on the pencils.
So now, to find out how many notebooks he can buy, do 20 minus 4.
Jake's got $16 left.
If the notebooks cost $3.25 each, we need to find out how many notebooks he can buy by dividing them. So, 16 divided by 3.25 equals 4.923... and so on.
That means, Jake can buy 4 notebooks with his remaining money.
If you round it to the nearest hundredths the answer is .21
4 floors with 6 class rooms each = 6*4 = 24 total class rooms.
24 class rooms x 34 students in each one = 816 total students.
Answer:
30/50
Step-by-step explanation:
because there is a y distance of 30 and x distance of 50 from point to point.
Answer:
i need help with something like that aswell
Step-by-step explanation: