1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
3 years ago
13

Round 43.586 to the nearest tenth. Pleaseee help ASAP

Mathematics
2 answers:
Dahasolnce [82]3 years ago
3 0

Answer:

43.6

Step-by-step explanation:

I hope this helps you :)

den301095 [7]3 years ago
3 0

Answer:

43.59

Step-by-step explanation:

43.59 because it is

You might be interested in
D= number of dollars
padilas [110]

<u>Unit rate 4:</u>

The table

d      n

4       1

8       2

16      4

<u>Unit rate 1/4:</u>

Table

d      n

1       4

4       16

16      64

and

The equation n=4d

<u>Unit rate 16:</u>

Equation:

d = 16n

Step-by-step explanation:

The unit in the unit rate is dollars per unit ounces which means that the unit rate calculated by

Unit\ rate = \frac{dollars}{ounces}

So,

The first option is the equation:

d = 16n\\\frac{d}{n} = 16

The unit rate is 16 dollars per ounce

The second option is the table:

d      n

1       4

4       16

16      64

We can take any pair of values of d and n from the table to calculate the unit rate

So taking

d = 1

n=4

Unit\ rate = \frac{d}{n}\\= \frac{1}{4}

The unit rate for table is: 1/4 dollars per ounces

Third option is the equation:

n = 4d

n = 4d

dividing both sides by n

\frac{n}{n} = \frac{4d}{n}\\1 = \frac{4d}{n}

dividing both sides by 4

\frac{1}{4} = \frac{4d}{4n}\\\frac{d}{n} = \frac{1}{4}

the unit rate is 1/4 dollars per ounce

Fourth option is the table:

d      n

4       1

8       2

16      4

We will take any pair of d and n to find the unit rate

So,

Taking

d = 4

n =1

Unit\ rate = \frac{d}{n} \\= \frac{4}{1}\\=4

The unit rate is 4 dollars per unit ounce.

Keywords: Unit rate, units

Learn more about unit rate at:

  • brainly.com/question/4550858
  • brainly.com/question/4639731

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
Use the error formulas to find n such that the error in the approximation of the definite integral is less than 0.0001 using the
lawyer [7]

Answer:

7.The decimal expression for 5 rupees 5 paise is _______________________.

(1 Point)

₹ 5.5

₹ 5.005

₹ 5.05

₹ 55

Step-by-step explanation:

7.The decimal expression for 5 rupees 5 paise is _______________________.

(1 Point)

₹ 5.5

₹ 5.005

₹ 5.05

₹ 55

7 0
3 years ago
. In Problem 2, how many lateral faces would there be if the base had
Alla [95]

The number of lateral faces for a hexagonal prism or pyramid is 6.

<h3>What is a prism?</h3>

A prism is a three dimensional figure consisting of pair of opposite bases and lateral faces which are parallelogram.

Given that the base off the prism has two sides of length 3 inches and four sides of length 2 inches. Hence the base is hexagonal. The lateral faces would be 6.

The number of lateral faces for a hexagonal prism or pyramid is 6.

Find out more on prism at: brainly.com/question/23963432

6 0
3 years ago
lisa is ordering sand from the internet. On one site she found sand on sale for $2.25 per pound and on the second site she found
Anuta_ua [19.1K]
<h3>The better deal would be the the 5kg for $14 price.</h3><h3 /><h3>Why: 5kg is around 11 pounds, so if you bought the 11 pounds on the first site, it would be $24.75. So Lisa would save 10 dollars if she chose the second site.</h3><h3 /><h3>If this answer is correct, please mark it as Brainliest. :)</h3>
3 0
3 years ago
Megan bought 2 1/4 pounds of bananas for $0.80 per pound and 1 1/2 pounds of strawberries for $1.10 per pound. How much more did
Dennis_Churaev [7]

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

Cost of each pounds of banana = $0.80

Number of pounds of banana = 2 1/4 pounds

Total cost of banana = $0.80 × 2 1/4 pounds

= 0.80 × 9/4

= 0.80 × 2.25

= 1.8

Total cost of banana = $1.8

Cost of each pounds of strawberry = $1.10

Number of pounds of strawberry = 1 1/2 pounds

Total cost of strawberry = $1.10 × 1 1/2 pounds

= 1.10 × 3/2

= 1.10 × 1.5

= 1.65

Total cost of strawberry = $1.65

How much more did Megan spend on bananas than on strawberries?

Total cost of banana - Total cost of strawberry

= $1.8 - $1.65

= $0.15

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify:<br><br> (15-6)^2-34/2<br><br> Please show strategies.
    12·1 answer
  • dan spent half of his allowance going to the movies he washed the family car and earn $10 what is his weekly allowance if you en
    8·1 answer
  • Simplify i^ 31 1 −1 i -i
    9·1 answer
  • Slope intercept of (6,-2) and (12,1)
    9·1 answer
  • Look at the diagram and the following information to find the value of x.
    5·1 answer
  • The movie theatre is running a special for the
    8·2 answers
  • There are 48 students going on a field trip and 1/4 are girls how many boys are going on the field trip? In tape diagram
    12·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS URGENT!!!!
    13·1 answer
  • Please help this is the easiest question ever.
    6·2 answers
  • Lindsay got her hair cut. The cost of a haircut
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!