1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
2 years ago
8

Carmen has 10 boxes of seashells with 6 seashells in each box. She gave away 5 seashells. Which steps can you use to find the nu

mber of seashells she has now?
Mathematics
1 answer:
babymother [125]2 years ago
7 0

Answer: the answer is four

You might be interested in
Carl and Cameron are at a pool. Carl dives in and touches the bottom of the pool, 15 feet below the surface of the water. Camero
Yanka [14]

Answer:

The answer would be 21

Step-by-step explanation:

Sorry if I am wrong.

5 0
3 years ago
Question10??need help
GarryVolchara [31]
X= - 4/5
Answer for number 10
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
-7(-3x + 2)
vichka [17]

Answer: 2/3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE MAKE SURE HELP MEEEEEEEEE!
Tanzania [10]
Yes it’s correct :))))
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Amars dog eat 1 1/4 of dry dog food everyday. How many days will a 35-pound bag of dog food last?
Ivanshal [37]

Answer:

28 Days

Step-by-step explanation:

35 divided by 1.25 is 28

3 0
3 years ago
Other questions:
  • how do you solve equations with a variable on both sides x-2= -3x+2 I need to use algebra tiles to model and solve
    6·2 answers
  • Please help, thanks!
    11·1 answer
  • After charging for 1/3 of an hour, a phone is at 2/5 of its full power.
    15·2 answers
  • A pair of shoes usually sells for $61. If the shoes are 40% off, and sales tax is 8%, what is the total price of the shoes, incl
    13·1 answer
  • Write an equation that shows how much money they would make (y) if
    12·2 answers
  • HELP IM BEING TIEMEEEEEEEEEEEEEEEEED
    14·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
  • Please help i'lll mark as brainiest
    13·1 answer
  • Find the area of the shaded region. geometry please help if your good at it. will mark brainlist
    15·1 answer
  • Please help me find 3 lol
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!