1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
3 years ago
9

I spent more than $10. Each apple cost $.50 and there was a $2 bag charge.

Mathematics
1 answer:
Evgesh-ka [11]3 years ago
8 0
What is the question
You might be interested in
Write an equation in the form y=mx for the proportional relationship that passes through the points​ (2, -15) and​ (6, -45).
nydimaria [60]

Answer:

Y=-15/2x

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is the first quartile of the following data set?<br> 15, 18, 20, 21, 23, 24, 26, 29, 34, 37, 40
nikklg [1K]

Answer:

20.5

Step-by-step explanation:

20 + 21 = 41.   Divide 41 by 2 than you get 20.5.

3 0
2 years ago
Combine the like terms to create an equivalent expression <br> 4z- (-3z)
NNADVOKAT [17]

Answer:

7z

Step-by-step explanation:

subtracting a negative is like adding

4z - (-3z)\\4z+3z\\7z

4 0
3 years ago
Given that PQRS is a square, find x and y.
Dovator [93]
Every angle of a square equals 90 degrees.

2x - 4 = 90              3y + 6 = 90
2x = 90 + 4              3y = 90 - 6
2x = 94                    3y = 84
x = 94/2                     y = 84/3
x = 47                        y = 28

so x = 47 and y = 28
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x.<br><br> −5x−4(x−6)=−3
zvonat [6]
- 5x - 4x + 24 = - 3
9x = 27
x = 3
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Need help asap please! If f(x)=7x and g(x)=3x+1 find (f o g)(x) A.10x+1 B.21x+1 C.21x^2+7x D.21x+7
    12·2 answers
  • What is the point on the graph of the function f(x) = 2(x - 2)2 + 3 at x = 27<br> ??
    10·1 answer
  • The area of a circle is 16π m2. What is the radius of the circle?
    15·2 answers
  • create a word problem that uses division. draw a model to help you write an equation to solve the problem
    6·1 answer
  • You own 5 pairs of jeans and want to take 2 of them with you on vacation. In how many ways can you choose 2 pairs of jeans?
    14·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • Can someone help or explain the problem to me
    8·1 answer
  • Im not good at scatter plots.​
    14·1 answer
  • Help help math math math math
    8·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the point (-5,-6)(−5,−6) and is parallel to the line x+5y=25x+5y=25?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!