1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
3 years ago
13

Aguilar Company is a priceminus−taker and uses target pricing. Refer to the following​ information: Production volume 601 comma

000601,000 units per year Market price $ 30$30 per unit Desired operating income 1616​% of total assets Total assets $ 13 comma 700 comma 000$13,700,000 Variable cost per unit $ 19$19 per unit Fixed cost per year $ 5 comma 400 comma 000$5,400,000 per year With the current cost​ structure, Aguilar cannot achieve its profit goals. It will have to reduce either the fixed costs or the variable costs. Assuming that fixed costs cannot be​ reduced, what are the target variable costs per unit per​ year? Assume all units produced are sold.​ (Round your answer to the nearest​ cent.)
Business
1 answer:
Scrat [10]3 years ago
8 0

Answer:

Target variable costs/ unit /year = $17.37

Explanation:

We reverse work this to get to target variable costs,

First lets summarize the data,

Production = 601,000 units

Price = $30

Variable cost = $19

Fixed Costs= $5,400,000

Desired operating income @ 16% = (0.16*13,700,000) = $2,192,000

We reverse work this as,

Sales (601,000*30)                          18,030,000

Less Variable costs(GP - Sales)       10,438,000

Gross Profit (FC + Profit)                   7,592,000

Less Fixed Costs                               5,400,000

Profit                                                    2,192,000

Variable costs/ unit /year = 10,438,000 / 601,000 = $17.37/unit

Hope that helps.

You might be interested in
your going to a pool but is one hour away and your father says we are going to the shop that is 2 minutes away witch one will yo
ANTONII [103]
Depending on how much time you have, I would choose the pool because I am not a fan of shopping in supermarkets they make me feel sick sometimes so pool is better to me
4 0
4 years ago
What is 4 P's in entrepreneur​
leva [86]

Answer:

passion, persistence, perseverance, and preparation

Explanation:

6 0
3 years ago
Lasseter Corporation has provided its contribution format income statement for August. The company produces and sells a single p
Margarita [4]

Answer:

$93,600

Explanation:

The computation of the total contribution margin is shown below:

Given that

For 5,100 sales unit, the contribution margin is $91,800

So, for 5,200 sales units, the contribution margin would be

= Contribution margin × new sales units ÷ previous sales units

= $91,800 × 5,200 units ÷ 5,100 units

= $93,600

All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it

5 0
3 years ago
Define indicators of development what are the major indicators of development explained?​
VARVARA [1.3K]

Answer:

The extent to which a country has developed may be assessed by considering a range of narrow and broad indicators, including per capita income, life expectancy, education, and the extent of poverty.

Explanation:

thats

indicators of development

3 0
3 years ago
Which of the following would produce the largest increase in the contribution margin per unit? A 14% increase in variable cost.
Rama09 [41]

Answer:

A 7% increase in selling price.

Explanation:

Contribution margin refers to the difference between selling price and variable cost.

Contribution margin:

= Selling price - Variable cost

Net income:

= Contribution margin - Fixed cost

(i) 14% increase in variable cost:

It cannot, because it will decrease the contribution margin.

(ii) 17% decrease in fixed cost:

It cannot affect the contribution margin.

(iii) 15% decrease in selling price:

No, it will reduce the contribution margin.

(iv) 7% increase in selling price:

Yes, it will increase the contribution margin since there is an increase in the selling price.

(v) 23% increase in the number of units sold:

No, it will not impact the selling price or variable cost.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How is conduction and radiation alike to convection
    13·1 answer
  • Which loan type requires you to make loan payments while you’re attending school?
    7·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS
    13·1 answer
  • Aiello, Inc. had the following inventory in fiscal 2016. The company uses the LIFO method of accounting for inventory. Beginning
    8·1 answer
  • ​Miguel, a manager for Sierra​ Company, is inspecting the reports provided by his​ company's accounting department. He wants to
    9·1 answer
  • ♡
    11·2 answers
  • John is evaluating which investment would be best for his company. He wants to determine the future value of a certain investmen
    10·1 answer
  • The primary difference between a change in supply and a change in the quantity supplied is: Select an answer and submit. For key
    6·1 answer
  • Q1. Big Money Monster is a business school. The school bases its budgets on two measures of activity: number of students and num
    8·1 answer
  • The ________ is the most widely used personality assessment instrument in the world.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!