1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
3 years ago
5

Which has the best unit rate 16 oz for $3.30 or 64 oz for $8.60

Mathematics
2 answers:
brilliants [131]3 years ago
8 0
Well 16 divided by 3.30 is 4.85 and 64 divided 8.60 is 7.44 so the second one would be best
frozen [14]3 years ago
8 0
It would be 64 oz for 8.60 because you would have to pay twice as much for 16 oz for 3.30

You might be interested in
Please help me with these two math questions! Thank you ! :)
notka56 [123]
I think it might be c hope that helps you 
5 0
2 years ago
if you repeat the perpendicular line segment construction twice using paper folding, you can construct:
ehidna [41]

Answer:

The correct answer is  option C.

The mid point of the line segment.

Step-by-step explanation:

the perpendicular line segment construction twice using paper folding

we have to find the mid point of the given line segment.

We get the midpoint easily when fold the paper correctly

Therefore the correct answer is  option C.

The mid point of the line segment.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Action figures are $8 a piece at a toy store. The toy store sold 26 action figures today. How much money did the toy store recei
bulgar [2K]

<u>The toy store received $208</u><u> from selling action figures</u>.

Knowing that each action figure is $8 in the toy store, we can multiply that by the quantity of action figures sold to get the total amount of money received.

26 times $8 is $208.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the prism.<br> 3 ft<br> 7 ft<br> 5 ft
Taya2010 [7]

Answer:

105

Step-by-step explanation:

I am guess this prism is a rectangle

So 3 times 7 times 5 is 105

Thus the answer is 105

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help It due today MATH!!1
8_murik_8 [283]

Answer:

Solid line y is less than or equal to -1+4

Dashed line y is greater than or equal to 1/3

Step-by-step explanation:

PLZ MARK BRAINLIEST

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Type the correct answer in the box. Round your answer to two decimal places.
    8·2 answers
  • Please help
    5·1 answer
  • The temperature dropped 5 degrees everyday for a week. How many degrees did the temperature change? Write an equation with a var
    14·2 answers
  • 2x+30=5x+9 Solve for x<br> O 6<br> 0 -7<br> O -6<br> What’s the answer please?
    14·2 answers
  • A line's y-intercept is -3.7 and it's slope is
    15·1 answer
  • Which is equivalent to 3/8x?
    7·1 answer
  • For which equation is g=5 not the solution?
    9·1 answer
  • Write an exponential decay function to model the situation. Compare the average rates of change over the given intervals.
    14·1 answer
  • WILL MARI BRAINLIEST HELP PLS<br><br> what key features do f(x) and g(x) have in common?
    5·1 answer
  • A^4 b^2÷4a^3 b^-2<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%20%7Ba%7D%5E%7B4%7D%20%7Bb%7D%5E%7B2%7D%20%20%5Cdiv%204%20%7Ba%7D%5E%
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!